Altana w ogrodzie – jak dobrać i gdzie umieścić altanę?

Altana – czym jest?

Altana, jest lekką budowlą. Zazwyczaj wykonana w sposób ażurowy, pełniąca funkcję ozdobną w ogrodzie, bądź niewielkiego placu zacienionego przez krąg roślin czy drzew. Jej głównym i podstawowym zadaniem jest ochrona przed deszczem, a także słońcem. Jest idealnym miejscem nie tylko do spotkań towarzyskich czy rodzinnych, ale również przestrzenią do chwili odpoczynku i relaksu. Zazwyczaj umieszczana jest w punktach widokowych ogrodu.

Altana w ogrodzie – jak dobrać i gdzie umieścić altanę?

Urządzając nasz wymarzony ogród często miewamy wątpliwości co do altan. Często zadajemy sobie przeróżne pytania dotyczące potrzeby posiadania danego przedmiotu i jego funkcji. Decydując się na posiadanie altany, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Jak dobrać i umieścić altanę? W dalszej części artykułu przedstawię kilka podstawowych rad i kroków, które rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące zakupu i posiadania tego produktu. Pamiętajmy, że ogród to nie tylko piękne kwiaty, drzewa czy inne rośliny. Ogromną ozdobą, a zarazem użyteczną częścią mogą stać się różnego typu ogrodowe budowle. Producenci, starają się tworzyć wyjątkowe i estetyczne altanki, które będą idealną ozdobą naszych ogrodów. Istnieje wiele typów, których przedstawię kilka korzyści. Altanki drewniane, są przede wszystkim bardzo trwałe, a także łatwo zarówno w montażu jak i demontażu.

 

Wykonane są zazwyczaj z pięknego drewna sosnowego czy świerkowego. Posiadając tego typu budowlę należy jednak pamiętać o jej regularnym impregnowaniu. Zaletą altanek murowanych z pewnością jest większa trwałość i wytrzymałość od poprzedniego modelu. Wyróżniają się także większą odpornością związaną z warunkami atmosferycznymi. Niestety koszt takiej ozdoby jest wyższy i dodatkowo nie ma możliwości łatwego demontażu. Decydując się na altankę metalową, przede wszystkim należy zwracać uwagę zabezpieczenie jej przed korozją. Przy doborze odpowiedniego modelu powinniśmy kierować się wielkością i materiałem, z którego jest wykonana. Przede wszystkim altanka, powinna pasować pod wymiary naszego ogrodu i działki, a struktura, z której jest wykonana powinna spełniać nasze oczekiwania.

 

Wiele osób rezygnuje z zakupu altanki. Niektórzy decydują się na samodzielne zbudowane i skonstruowanie swojej wymarzonej budowli. Najczęściej, wykorzystują do tego drewno, np. dębinę, modrzew czy jodłę. Jest to naturalny surowiec, który po upływie pewnego czasu ulega zniszczeniu, dlatego tak ważne jest, pamiętanie o regularnej impregnacji. Spowoduje to wydłużenie jego trwałości i zachowanie walorów estetycznych. Nakładane warstwowo preparaty, np. lakiery, bejce, lazury i oleje głęboko wnikają w jego strukturę, zmniejszając przez to podatność na biodegradację, a także zabezpieczają przed szkodnikami i wszelkiego typu odbarwieniami. Decydując się na postawienie altany, miewamy wiele wątpliwości dotyczących podłoża. Niektórzy stawiają ją bezpośrednio na gołej ziemi, czy też trawie, co zdecydowanie obniża koszty budowy. Jeśli jednak chcemy, aby nasza budowla była bardziej trwała i komfortowa, warto zdecydować się na drewnianą podłogę z desek, które możemy umieścić na betonowej wylewce.

 

Pamiętajmy, że tego typu podłogę również należy regularnie zabezpieczać i impregnować przed wilgocią i zniszczeniem. Altany ogrodowe mogą mieć naprawdę prostą konstrukcję, mianowicie wystarczą zaledwie cztery słupki pokryte lekkim dachem. Niektórzy decydują się na tę bardziej skomplikowaną, z drewnianą podłogą czy ażurowymi ścianami, a także wygodnymi ławkami czy nawet wbudowanymi meblami lub grillem. W wielu altankach jest także doprowadzony prąd. Wszystko zależy od upodobań właścicieli, projektu, a przede wszystkim budżetu. W przydomowych altankach warto wykorzystać stare meble, które można poddać renowacji. Przez to, zmniejszymy wydatki związane z budową altany, ale również jej urządzeniem. Doda to również wyjątkowego klimatu w danym miejscu. Drewniana konstrukcja przede wszystkim powinna być wytrzymała i stabilna. W ten sposób zagwarantujemy bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale również naszym gościom.

Ogrodowe altanki najlepiej budować w zacisznym miejscu, które sprzyja swobodzie. Powinny być punktem widokowym nie tylko na cały ogród, ale również otoczenie domu. Możemy je ustawić wśród drzew czy wysokich krzewów. Rośliny te, ochronią drewnianą zabudowę przed słońcem, a także będą dawać przyjemny i potrzebny cień. Takie otoczenie sprzyja również ciszy, izoluje nas od zgiełku i hałasu. Idealnie zasłania również osoby siedzące wewnątrz drewnianej altanki, np. przed sąsiadami. Jeśli mamy taką możliwość, z pewnością warto wybudować altankę na końcu ogrodu, z dala od ulicy. Zgodnie z ustawą budowlaną, nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na postawienie altanki, jeśli jej powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych. Wysokość altany nie powinna przekraczać 5m w przypadku dwuspadowego dachu, a 4m w przypadku dachu płaskiego, Obydwa te warunki muszą być spełnione jednocześnie, inaczej niezbędne będzie uzyskanie tego typu pozwolenia.

Podsumowanie

Prawidłowo urządzony ogród powinien nie tylko dobrze wyglądać, ale także stanowić i posiadać miejsce, które zapewni nam idealny wypoczynek. Altanka jest idealnym miejscem tego typu. Oddalona od zgiełku i hałasu pozwoli na wyciszenie swoich myśli czy ich uspokojenie. Pozwoli nam się zrelaksować i zapomnieć o przeróżnych problemach, a w ciepłe i letnie poranki czy dni będzie idealnym miejscem na zjedzenie naszego ulubionego posiłku.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*