Czy każdy może założyć pasiekę?

Pasieka jest na pewno dobrą decyzją, gdy chcemy posiadać pszczoły w celu ich ochrony (przed powszechnym zjawiskiem masowego ginięcia pszczół). Dodatkowo niektórzy chcą rozwiązać problem braku owadów zapylających w przydomowym ogrodzie. Jednakże przed decyzją o rozpoczęciu hodowli pszczół należy przede wszystkim wykonać badania pod kątem uczulenia na jad pszczeli. Uczulenie wyklucza obcowanie z tymi owadami, gdyż może zakończyć się nawet zgonem. Praca pszczelarza nie jest także polecana osobom chorym na serce, gdyż wymaga fizycznego wysiłku (w siatce z ograniczonym dostępem powietrza). Nie jest to również praca dla osób z wysokim ciśnieniem. Zakładanie pasieki nie jest polecane osobom nadpobudliwym, niecierpliwym i nerwowym. Praca z pszczołami wymaga opanowania i spokoju, aby nie drażnić owadów.

Co jest niezbędne do założenia pasieki?

Do założenia pasieki potrzebne jest kilka metrów kwadratowych pod pasiekę (ogród czy działka), magazyn lub garaż blaszany, gdzie będzie można wykonać wirowanie miodu oraz przechować narzędzia jak ramki, ule, korpusy, miodarka i inne. Przed postawieniem ula niezbędne jest zdobycie wiedzy dotyczącej zakładania jak i prowadzenia pasieki. Do zostania pszczelarzem konieczna jest znajomość biologii pszczół, podstawowych zasad gospodarki pasiecznej oraz obserwacja własnej, pszczelej rodziny.

Jakie kroki należy wykonać przy zakładaniu pasieki?

Wskazówki opisujące jak założyć pasiekę krok po kroku są jednoznaczne i wyraźnie wskazują, że najpierw trzeba zdobyć wiedzę z zakresu dobrego sprawowania opieki nad pszczołami. Dlatego należy zapoznać się z książkami, czasopismami czy informacjami w internecie (np. blogi pszczelarzy). Następnie warto zapisać się do związku lub powiatowego koła pszczelarzy. Zaleca się, aby pierwszy kontakt z pszczołami nastąpił w obecności doświadczonego pszczelarza, pod jego opieką, w prowadzonej przez niego pasiece. Dopiero po upewnieniu się, że obowiązki dotyczące prowadzenia pasieki nie przerastają naszych możliwości można wybrać, zakupić i przygotować podstawowy sprzęt. Kolejnym krokiem jest wybór oraz zakup uli. Następnie wybieramy i przygotowujemy pasieczysko (miejsca ustawienia pasieki). Po czym następuje zakup i transport pszczół oraz na samym końcu zasiedlenie uli.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*