Czym są donice gabionowe i jakie wybrać?

Urządzając przestrzeń tarasu, balkonu lub szukając elementów, które pozwolą nam w efektowny sposób wykończyć ogród, skupiamy się przede wszystkim na roślinach. Często zapominamy, że również dobór odpowiedniej donicy ma ogromne znaczenie. Może ona stać się zwieńczeniem projektu, doskonale komponując się ze stylem całości, lub sprawiać wrażenie elementu nie na miejscu. Dlatego warto zapoznać się z szeroką ofertą donic dostępnych na rynku. Wśród nich mocno wyróżniają się donice gabionowe.

Czym są donice gabionowe?

Donice gabionowe mają formę drucianych koszy o wielu, różnorodnych kształtach. Klasyczną doniczkę z rośliną ustawia się w ich centrum, a przestrzeń pozostałą między nią a ścianą kosza można wypełnić różnymi materiałami, na przykład kamieniami. Na rynku dostępne są zarówno donice gabionowe z koszem wewnętrznym dostosowanym do klasycznych wymiarów doniczek, które pozwalają na łatwą wymianę rośliny, jak i pojedyncze donice doskonałe do umieszczenia w nich niestandardowych pojemników. Do produkcji donic gabionowych wykorzystuje się stalowe pręty ocynkowane ogniowo, dzięki czemu charakteryzują się one dużą trwałością.

Dlaczego warto wybrać donice gabionowe?

Donice gabionowe ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, dlatego bez problemu mogą urozmaicać taras czy ogród przez cały rok. Nie zaszkodzą im ani silne promienie słoneczne, ani mrozy, ani też opady. Bez problemu będą nam służyły przez wiele lat.

Wytrzymałość to nie jedyny plus tego typu donic. Pojemnik stanowi jedynie formę wyjściową do przygotowania elementu dekoracyjnego, dzięki czemu donice gabionowe dają bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Zakupiony kosz definiuje jedynie kształt donicy, natomiast jej dokładny wygląd uzależniony jest od naszych pomysłów. Można wypełnić je kamieniami w jednolitym kształcie i kolorze, można postawić na kompozycje kolorystyczne w obrębie jednej donicy lub każdą z nich uzupełnić innym materiałem. Do ich wypełnienia można zastosować także szkło, szyszki czy korę, dzięki czemu gabiony mogą bardzo dobrze komponować się z wieloma stylami. Najczęściej wybierane są do przestrzeni utrzymanych w stylu japońskim lub industrialnym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wypełnione szyszkami lub kawałkami drewna wkomponować w styl rustykalny.

Jakie donice gabionowe wybrać?

Na rynku dostępna jest szeroka oferta donic gabionowych zróżnicowanych pod względem kształtu i rozmiaru. Bez problemu każdy może znaleźć odpowiadające jego upodobaniom, a także pasujące do stylu jego ogrodu czy tarasu.

Jeżeli chcemy zachować tradycyjną formę i niekoniecznie cały ogród lub taras projektować w nowoczesnym stylu, możemy zdecydować się na gabiony o klasycznym kształcie donicy lekko zwężonej ku dołowi lub beczułkowatej, która po wypełnieniu kamieniami o ceglanym zabarwieniu może przypominać ceramiczną misę. Takie donice doskonale sprawdzą się także na froncie domu, obok drzwi wejściowych. Dla osób preferujących regularne formy oraz szukających dopełnienia przestrzeni w stylu industrialnym doskonale sprawdzą się gabiony o kształcie prostopadłościanu, w których doskonale wyglądają kwiaty, lub walca idealnego na drzewka iglaste. Niebanalnym rozwiązaniem są z kolei donice o nieco bardziej fantazyjnych kształtach przypominające dzbany. Są one bardzo dobrym wyborem do ogrodów orientalnych lub jako przełamanie bardziej klasycznych przestrzeni. Ciekawą opcją są również wysokie donice gabionowe, na których szczycie można ustawić roślinę o charakterze wiszącym. Opadające kaskady kwiatów będą niezwykle malowniczo wyglądać na tle kamiennego wypełnienia i wkomponują się w każdą przestrzeń. Takie gabiony po wypełnieniu można potraktować także jako podporę dla roślin pnących, które otoczą je swoimi pędami, łagodząc ich surową formę.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*