Domek ogrodowy – kupić czy zrobić?

Już niedługo nadejdzie wiosna a wraz z nią coraz więcej czasu będziemy spędzać na własnej działce. Po okresie zimowym działka wymaga sporo prac zarówno porządkowych jak i tych związanych z rosnącymi na niej roślinami.

Działka to również bardzo komfortowy sposób spędzania wolnego czasu na powietrzu szczególnie w czasie pandemii gdy wiele miejsc publicznych zostało zamkniętych. Na działce nie musimy obawiać się o własne zdrowie czy bezpieczeństwo. Aby jednak wypoczynek był jak najbardziej wygodny warto przygotować nasz kawałek ziemi na coraz cieplejsze dni. Pomogą nam w tym odpowiednio dobrane i dopasowane meble ogrodowe. Ważną rolę odgrywają także narzędzia ogrodowe i sprzęt dzięki którym wykonamy wszystkie niezbędne prace porządkowe. Miłośnicy kwiatów i pysznych, naturalnych warzyw już mogą zacząć kupować nasiona, które niebawem wysieją w swoich ogródkach. A pasjonaci aktywnego wypoczynku powinni przygotować ulubiony sprzęt sportowy.

Działka stwarza liczne możliwości przyjemnego i pożytecznego spędzania wolnego czasu.
Niezbędnym elementem każdej działki jest domek ogrodowy. To centralny punkt i serce każdego ogrodu. Domek może pełnić funkcję składziku, w którym będziemy przechowywać narzędzia i sprzęty służące do prac w ogrodzie ale też może być idealnym miejscem do schronienia się w przypadku brzydkiej pogody na przykład gdy odpoczywamy na działce i nagle zaskoczy nas deszcz lub burza. Jesienią i zimą możemy przechowywać tam meble ogrodowe.

Domek ogrodowy to dobra inwestycja. Pojawia się jednak pytanie – kupić gotowy domek czy zrobić go własnoręcznie?

Gotowy domek

Na rynku znajdziemy wiele firm specjalizujących się w produkcji domków ogrodowych. Kupując gotowy domek, oszczędzamy czas a często również pieniądze ponieważ nie musimy nabywać drogich materiałów budowlanych. Firmy mają przygotowane gotowe projekty takich domków, dzięki czemu wykonanie domku przebiega bardzo szybko i najczęściej trwa od dwóch do trzech tygodni (jest to jednak zależne od ilości zamówień i gdy jest ich sporo może nieco się wydłużyć). Montaż takiego domku na miejscu zajmuje tylko jeden dzień. Domek wykonywany jest z materiałów najwyższej jakości przez co będzie nam służyć przez wiele lat. Klienci z pewnością docenią również możliwość personalizacji takiego gotowego domku przez co – mimo gotowych projektów – każdy domek może wyglądać inaczej wpasowując się idealnie w krajobraz najbliższego otoczenia. Można określić na przykład wymiary naszego domku, rodzaj wykończenia czy pokrycie dachu, rodzaj zamknięcia drzwi i kolorystykę. Popularne są szczególnie podstawowe kolory ale domek można pomalować na dowolny kolor. Można również wybrać wersję domku z dociepleniem.

Domek wykonany własnoręcznie

Miłośnicy majsterkowania i rozmaitych prac w ogrodzie z pewnością ucieszą się na możliwość wykonania takiego domku ogrodowego własnoręcznie. Oczywiście jest to możliwe niemniej należy pamiętać, że może okazać się bardzo skomplikowane i czasochłonne. Musimy wykonać samodzielnie projekt takiego domku, wszystko dokładnie wymierzyć, następnie kupić deski o odpowiednim kształcie i przygotować również liczne inne materiały budowlane. Podstawą domku będzie konstrukcja (szkielet), odpowiednie wyłożenie go deskami, wykonanie podłogi, otworów na drzwi czy okna ale również wykonanie dachu. Deski muszą być odpowiednio przycięte dlatego też konieczne będzie znalezienie tartaku lub stolarni, które wykonają nasze zlecenie. Samodzielne wykonanie domku ogrodowego jest więc możliwe głównie wtedy gdy mamy sporo wolnego czasu, umiejętności techniczne ale też znaczne możliwości finansowe. Warto zatem zastanowić się czy rzeczywiście możemy sobie pozwolić na taką trudną pracę i czy nie lepiej powierzyć wykonanie domku fachowcom.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*