Drewno w domu i ogrodzie – wszystko o prawidłowym wykorzystaniu, użytkowaniu i konserwacji

Drewno – zastosowanie

Drewno w budownictwie oraz wykończeniu wnętrz ma bardzo szerokie zastosowanie. Z surowca tego można wybudować cały budynek, lub wykonać z niego podłogi, okna, drzwi oraz stworzyć meble. Do każdego z tych etapów wykorzystamy inne gatunki tego budulca, ponieważ każdy rodzaj drewna ma inne właściwości. Spróbujmy zatem przyjrzeć się poszczególnym gatunkom drewna pod kątem najlepszego dopasowania do wybranych czynności:

Sosna – najlepszy gatunek na konstrukcje, nie tylko ze względu na cenę, ale również na właściwości takie jak miękkość i łatwość w obróbce oraz małej skłonności do pękania i paczenia się. Trzeba pamiętać o dobrej impregnacji, ponieważ jest podatna na zagrzybienia.

Świerk – kolejny rodzaj drewna, który oprócz zastosowania wewnątrz ( schody, okładziny, meble) dobrze sprawdza się wykorzystywany do budowania konstrukcji budynków. Jest łatwy w obróbce. Podczas suszenia niewielka skłonność do skręcania, ale świerk posiada zdolność odzyskiwania kształtu.

Jodła – jest wytrzymała oraz sprężysta, ale mniej żywiczna przez co jej odporność na wodę i wilgoć jest mniejsza, trudna w impregnacji. Wykorzystuje się jako bale w konstrukcjach domów.

Modrzew -bardzo odporny na wodę, wytrzymały nie paczy się, do tego wydziela piękny żywiczny zapach oraz piękny przekrój. Ozdoba każdego pomieszczenia.

Drewno we wnętrzach

Drewniane podłogi pięknie wpasują się w każdy styl pomieszczenia. Nie tylko w salonach czy sypialniach, ale również w łazienkach oraz kuchniach. Jeżeli chodzi o te ostatnie to oczywiście musimy zwrócić uwagę na to, które gatunki są najbardziej odporne na działanie wody oraz wilgoci, ale jest jak najbardziej możliwe aby to właśnie tego rodzaju podłoga zdobiła te pomieszczenia.
Najlepszymi gatunkami drzew na podłogi są: dąb, jesion, modrzew oraz klon. Są to rodzaje twarde, odporne na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne.

Jeżeli chodzi o konserwację podłóg drewnianych, to należy pamiętać aby po umyciu wytrzeć ją do sucha, drewno nie lubi wody, nie używajmy środków, które zawierają w sobie agresywne substancje do szybkiego czyszczenia, czytajmy etykiety i kupujmy tylko środki przeznaczone do czyszczenia naturalnych powierzchni drewnianych. Również wszelkiego rodzaju woski wykorzystujmy zgodnie z przeznaczeniem, oraz stosujmy się do wytycznych zawartych na opakowaniach. Kolejną istotną sprawą jest częste odkurzanie aby usuwać wszelki pył i piach, który mógłby porysować powierzchnię a wszelkie meble które mają styczność z naszą podłogą podklejmy od spodu podkładkami filcowymi. Jeżeli chodzi o meble drewniane, to najistotniejszą sprawą jest ich prawidłowa konserwacja aby jak najdłużej cieszyć się ich pięknem.

Meble drewniane są drogie, ale jest to cena którą warto zapłacić jeżeli chcemy mieć coś unikatowego oraz luksusowego w naszym domu czy mieszkaniu. No więc jak dbać o meble drewniane? Otóż przede wszystkim dobieramy odpowiednie środki czyszczące które powinny być dobrane do koloru oraz wykończenia, to bardzo istotne aby wiedzieć czy nasze meble są olejowane, lakierowane czy na przykład woskowane. Regularnie należy ścierać kurz (suchą szmatką) im mniej wody tym lepiej, unikajmy rozlewnia wszelkich cieczy na nasze meble, jeżeli taka sytuacja się zdarzy od razu wycieramy do sucha . Dwa do trzech razy w roku przeprowadzamy zabieg konserwujący. Odpowiedni do tego jak nasze mebelki zostały wykończone, taki sam preparat nakładamy. Po pierwsze oglądamy, jeżeli znajdziemy jakieś większe rysy to delikatnie szlifujemy je papierem ściernym, następnie dokładnie czyścimy i nakładamy odpowiedni środek konserwujący.

Drewno w ogrodzie

W ogrodach drewno również ma szerokie zastosowanie. Począwszy od podłóg tarasów, poprzez różnego rodzaju pergole, domki na drzewach na meblach ogrodowych kończąc. Pięknie się prezentują i dają dużo radości, ale trzeba wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, panujące na zewnątrz i odpowiednio dbać o nasze drewniane cudeńka, aby służyły nam jak najdłużej cały czas wspaniale wyglądając. Przede wszystkim unikajmy produktów uniwersalnych, ponieważ jeżeli jest to produkt do impregnacji drewna wewnątrz jak i na zewnątrz, to może nie spełnić swojej funkcji w 100 procentach. Do mebli ogrodowych najlepsza będzie twarda lakierobejca, która poza zabezpieczeniem przed deszczem czy słońcem również ochroni nasze meble przed zarysowaniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Jeżeli mamy drewnianą elewację, to najlepszym produktem do konserwacji będzie elastyczna lakierobejca woskowa, tarasy pokrywamy specjalnym olejem, który zabezpieczy przed warunkami atmosferycznymi. Nie jest produkt który tworzy powłokę na drewnie, ale wnika głęboko w strukturę.

Przygotowanie do konserwacji

Bardzo istotne jest, aby wszelkie impregnaty nakładać na suche przedmioty, to bardzo ważne ponieważ im bardziej mokre drewno tym słabiej środki wchłoną się, a powłoki ochronne nie będą trwałe. Wykonujmy próby w niewidocznych miejscach, gdyż lakierobejce pomimo tego iż są przeźroczyste, to mogą zmieniać kolor drewna. I jeszcze jedna istotna sprawa czytajmy czy wybrane przez nas produkty zawierają w swoim składzie biocydy (substancje przeciwgrzybicze) jeżeli nie, to musimy nasze drewna zagruntować przed nałożeniem właściwego preparatu.
Z pewnością solidne i rzetelne przygotowanie oraz wykonanie konserwacji naszych drewnianych mebli ogrodowych, pozwoli nam cieszyć się nimi bardzo długo i to bez obaw że ulegną zniszczeniu po deszczu, czy też wystawione na promienie słoneczne stracą kolor.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*