ESTETYKA I HARMONIA W ARCHITEKTURZE KRAJOBRAZU: ZASADY KOMPOZYCJI I RÓWNOWAGI
Krajobraz stanowi ważny element naszej codzienności. Wszystko co nas otacza wpływa na nasze samopoczucie i postrzeganie świata. Architekci krajobrazu, inaczej niż projektanci budynków, muszą uwzględniać naturalny kontekst otoczenia, a także różnorodność potrzeb użytkowników. Jednakże, równie ważnym elementem projektowania krajobrazu jest estetyka i harmonia. Czym są zasady kompozycji i równowagi i jakie znaczenie mają w architekturze krajobrazu?
1. ESTETYKA I HARMONIA W KRAJOBRAZIE
Estetyka i harmonia w krajobrazie pozwalają na tworzenie miejsc przyjemnych dla użytkowników i sprzyjających ich rozwojowi. Poprzez estetykę można przyciągnąć uwagę i zainteresowanie do danego miejsca, zachęcając do jego eksploracji i korzystania z niego. Harmonia natomiast, pozwala na połączenie różnorodnych elementów otoczenia w spójną całość, która w pozytywny sposób wpływa na samopoczucie i emocje użytkowników.
2. ZASADY KOMPOZYCJI W ARCHITEKTURZE KRAJOBRAZU
Zasady kompozycji w architekturze krajobrazu służą do organizowania różnorodnych elementów otoczenia w sposób funkcjonalny i estetyczny. Pozwalają na wydobycie zalet danego terenu i stworzenie przestrzeni o określonym charakterze. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które warto uwzględnić podczas projektowania krajobrazu.
• Proporcje – dobierając elementy otoczenia należy uwzględnić ich proporcje. Najlepiej, żeby elementy były proporcjonalne do siebie i wpisywały się w całość.
• Kontrasty – przeciwieństwa są dobre w projektowaniu. Kontrasty pięknie wyodrębniają elementy otoczenia np. materiałów.
• Grupy – umieszczenie roślin “w grupach” pobudza do ich pojęcia. Powoduje to, że zieleni jest więcej i wygląda bardziej naturalnie.
• Linie – odpowiednie ułożenie linii i kształtów roślin sprawia, że ogród jest harmonijny. Są to między innymi linie poziome, pionowe i ukośne.
• Kolor – dobieranie kolorów roślin jest bardzo ważne. Kolorowy ogród przyciąga uwagę i cieszy oko, podczas gdy jednobarwny wydaje się być ponury.
3. RÓWNOWAGA W KRAJOBRAZIE
Równowaga to stan równomiernego rozłożenia masy, ciężaru, sił lub elementów w przestrzeni. W architekturze krajobrazu równowaga jest jednym z najważniejszych elementów, ponieważ pozwala na wyważenie różnorodnych elementów otoczenia. Dzięki temu, krajobraz jest nie tylko piękny, ale i funkcjonalny. Wyróżniamy dwa rodzaje równowagi w krajobrazie: równowagę asymetryczną i symetryczną.
• Równowaga asymetryczna – polega na ułożeniu elementów w przestrzeni w sposób pozornie nieuporządkowany, ale równowaga ciężarów jest zachowana. To co się dzieje z jednej strony, musi się dziać z drugiej.
• Równowaga symetryczna – polega na ułożeniu elementów w przestrzeni w taki sposób, aby odzwierciedlać lustrzane odbicie. Równowaga ciężarów jest w tym przypadku równomierne rozłożona.
4. KRAJOBRAZ URBANISTYCZNY I ZASADY KOMPOZYCJI
Krajobraz urbanistyczny należy do tych o bardziej złożonych zagadnień w architekturze krajobrazu. Podczas projektowania krajobrazu miejskiego, należy uwzględnić różnorodność potrzeb mieszkańców, a także różnorodność funkcji, jakie mają być realizowane w danej przestrzeni. W takim przypadku, zasady kompozycji i równowagi są szczególnie istotne, ponieważ pozwala to na stworzenie przestrzeni przyjaznej dla ludzi.
• Funkcjonalność – dobór elementów otoczenia musi być dobierany tak, aby spełniał określone funkcje. Np. zieleń elementów lub ławki muszą spełniać swoją funkcję.
• Harmonia – elementy otoczenia muszą ze sobą współgrać, tak aby przestrzeń działała harmonijnie i tworzyła jedną spójną całość.
• Dostosowanie do otoczenia – projektując krajobraz miejski, należy uwzględnić naturalny kontekst otoczenia. Elementy otoczenia i roślinność na terenie miasta muszą być dobierane w taki sposób, aby harmonijnie łączyły się z otaczającymi je budynkami i fragmentami krajobrazu.
5. PODSUMOWANIE
Krajobraz stanowi jedną z gałęzi architektury, która potrzebuje specyficznego podejścia projektowego. Estetyka i harmonia w krajobrazie są elementami podstawowymi, które decydują o kreowaniu przestrzeni przyjaznej dla użytkowników. Zasady kompozycji i równowagi pozwalają na projektowanie krajobrazu w sposób spójny i funkcjonalny, który spełnia określone wymagania użytkowników oraz harmonijnie łączy się z otoczeniem. Projektanci krajobrazu, łącząc w sobie wiedzę i doświadczenie, tworzą przestrzenie, które cieszą oko i pozostają w harmonii z naturą.