Impregnacja drewna na zewnątrz – najczęściej popełniane błędy podczas impregnacji

Drewniane elementy i konstrukcje zawsze wyglądają dobrze i są w modzie. Dlatego wiele osób posiadających własny dom czy balkon w mieszkaniu, decyduje się na dodanie drewna w aranżacji. Czasami są to większe a czasami mniejsze elementy. O drewno trzeba odpowiednio dbać, oczyszczać a także impregnować. Trzeba robić to regularnie, z wykorzystaniem odpowiednich preparatów.

Czego unikać podczas impregnacji drewna na zewnątrz?

Dbanie o drewno wydaje się więc być łatwą rzeczą, z którą poradzi sobie każdy. Jednak nie zawsze tak jest. Zdarza nam się zapominać o impregnacji drewna albo wykonujemy ją niepoprawnie co sprawia, że drewno nie wygląda już tak dobrze, a przecież chcemy aby służyło nam jak najdłużej. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo je impregnować i jakich błędów unikać. Dlaczego odpowiednia i regularna impregnacja jest bardzo ważna? Ponieważ dzięki niej zabezpieczamy drewno przed szkodliwym działaniem grzybów i pleśni, a także chronimy je przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oto najczęstsze błędy, popełniane podczas impregnacji drewna na zewnątrz:

  • Niewystarczający czas utrwalania – preparaty impregnujące muszą mieć odpowiednią ilość czasu, aby zadziałać. Najczęściej schną one jedynie kilka godzin, ale na pożądany efekt trzeba poczekać od dwóch do trzech tygodni. Warto więc po zaaplikowaniu na drewno impregnatu ochronić je przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Jeśli jest to możliwe, przenieś elementy pod zadaszone pomieszczenie.
  • Źle oczyszczone drewno – trzeba pamiętać, że przed każdym zabiegiem impregnacji należy oczyścić drewno. Oczyszczenie powinno być bardzo dokładne tak, aby na drewnie nie było zanieczyszczeń czy tłustych powierzchni. Możesz do tego wykorzystać na przykład papier ścierny. Jeśli nie włożysz w ten proces odpowiedniego wysiłku, niestety preparat do impregnacji nie zadziała odpowiednio na całą powierzchnię a twoja praca pójdzie na marne.
  • Nieodpowiedni preparat impregnujący – pamiętaj, że jest wiele rodzajów do wyboru. To jaki wybierzesz powinno zależeć od indywidualnych potrzeb. Musisz wziąć pod uwagę czynniki takie jak ewentualne problemy ze szkodnikami i ich rodzaj, oraz to, że potrzebujesz impregnatu przeznaczonego do drewna na zewnątrz.
  • Wilgoć – jeśli drewno jest wilgotne, impregnat nie zadziała tak jak powinien. Jego wilgotność powinna być mniejsza niż 20 %.
  • Używanie do impregnacji preparatów, które się do tego nie nadają – przykładem może być olej silnikowy. Często przy rodzinnym stole, albo zza płotu od sąsiada można usłyszeć, że drewno najlepiej zabezpiecza właśnie olej silnikowy. Najczęściej usłyszymy to od ludzi „starej daty” , którzy używali przepalonego oleju silnikowego ponieważ był to sposób tani, a także według nich skuteczny. Oczywiście jest to nieprawda. Taki olej nie posiada w sobie substancji antygrzybicznych więc nie ochroni naszego drewna. Olej jedynie przykryje niedoskonałości elementów drewnianych, które po pewnym czasie będą bardzo duże. Poza tym przepalony olej silnikowy powinien być odpowiednio utylizowany, ponieważ jest odpadem niebezpiecznym.
  • Używanie do impregnacji drewna nieodpowiedniej ilości impregnatu – powinien on być używany zgodnie z tym, co zaleca producent. Wszelkie potrzebne informacje na ten temat znajdziesz na etykiecie, każdy impregnat taką posiada i warto się z nią zapoznać, aby pieniądze wydane na preparat nie okazały się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. Zbyt mała ilość impregnatu nie wsiąknie dobrze w drewno i nie ochroni go. Jeśli zaś nałożysz go zbyt dużo twoje drewno straci naturalny wygląd, a w przypadku preparatów rozpuszczalnikowych, zwiększy się jego palność.

Podsumowanie

Te błędy są popełniane bardzo często, więc wystrzegaj się ich. Jeśli odpowiednio oczyścisz i przygotujesz powierzchnię przed impregnacją, a także użyjesz do tego zabiegu odpowiednich preparatów zgodnie z zaleceniami producenta, twoje drewno zostanie prawidłowo zabezpieczone. Dzięki prawidłowej impregnacji będzie piękne i silne przez długie lata. Impregnacja drewna nie jest trudna, trzeba tylko wykonywać ją prawidłowo i nie popełniać błędów, które zostały wymienione w artykule. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Nie bój się wybierać na elementy twojego ogrodu czy tarasu elementów drewnianych. Odpowiednią impregnację jest łatwo wykonać, a drewno wygląda bardzo dobrze i może być świetną ozdobą, elementem dekoracyjnym na bardzo długie lata.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*