Nowoczesne systemy inteligentnego domu wydają się zyskiwać coraz większą popularność. Nic dziwnego, dzięki nim nie tylko możemy znacząco poprawić komfort naszego codziennego życia, ale i zmniejszyć zużycie energii czy poprawić bezpieczeństwo. Czym jest inteligentny dom i jakie urządzenia mogą się składać na tego typu systemy?
Inteligentny dom, czyli co?
Inteligentny dom odnosi się do wszelkich systemów zwiększających wygodę i bezpieczeństwo jego domowników. Systemy te składają się z wielu połączonych ze sobą za pomocą jednej sieci urządzeń. Wyposażone są one w nowoczesne technologie oraz potrzebne czujniki, np. czujnik zmierzchu czy temperatury. Poza bezpieczeństwem i wygodą, inteligentny dom może także pomóc nam oszczędzać energię elektryczną.
Systemy smart home sterowane są zwykle za pomocą jednej aplikacji – o ile oczywiście pochodzą od jednego producenta. Warto o tym pomyśleć przy kupowaniu konkretnych sprzętów, ponieważ wybierając kilka różnych systemów możemy mieć problem z ich wzajemnym połączeniem oraz z obsługą kilku aplikacji.
Urządzenia mogą być podłączone do systemu przewodowo lub bezprzewodowo. Pierwszą opcję lepiej jednak wybrać już na etapie budowy domu. Konieczność poprowadzenia różnych kabli w przypadku wybudowanych i urządzonych już budynków może wymagać skuwania tynków, by ukryć wystające kable. Dlatego jeśli już masz urządzone mieszkanie, lepiej wybrać system bezprzewodowy, oparty np. na Wi-Fi.
Urządzenie Smart Home – z jakich urządzeń możemy skorzystać?
W skład inteligentnego domu mogą wchodzić przeróżne urządzenia Smart Home oraz całe systemy urządzeń – oświetlenie, ogrzewanie, monitoring, gniazdka elektryczne, systemy zamykania drzwi i okien czy zasuwania rolet, a także wszelkie artykuły gospodarstwa domowego oraz elektronika użytkowa. Oczywiście aby urządzenie mogło zostać podłączone do systemu, musi posiadać wbudowany moduł WiFi, a także niezbędne czujniki.
Jak możemy sterować konkretnymi urządzeniami? Funkcjonalność aplikacji sterujących systemem tak naprawdę zależy od konkretnego artykułu. Weźmy za przykład urządzenia marki Samsung, które sterowane są za pomocą aplikacji SmartThings*. Wśród nich znajdziemy inteligentny odkurzacz czy zmywarkę smart. Jakie funkcje oferuje nam aplikacja w zakresie ich obsługi?
Inteligentny odkurzacz VS28C9784QK/GE Bespoke Jet AI wyposażony jest w stację czyszczącą. W przypadku tego modelu za pomocą aplikacji SmartThings** możemy zarządzać dostępnymi funkcjami i ustawieniami, np. wybrać czas opróżniania pojemnika. Poza tym w aplikacji dostępna jest historia odkurzania oraz funkcja diagnostyki, która pomoże sprawdzić stan techniczny urządzenia. Warto wspomnieć, że model ten wyposażony jest w czujniki, dzięki którym odkurzacz rozpoznaje rodzaj sprzątanej powierzchni, dostosowując moc ssącą i oszczędzając dzięki temu energię***.
Zmywarka smart to na przykład model Bespoke DW60CB895UAPET. Za pomocą aplikacji możemy wybrać odpowiedni program, personalizować ustawienia oraz zdalnie monitorować urządzenie. Możliwa jest też optymalizacja zużycia energii.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
*Dostępna na urządzeniach z systemem operacyjnym Android od wersji 7.0 oraz iOS od wersji 10.0. Wymagane połączenie z siecią Wi-Fi oraz konto Samsung Account.
**Wymagane zainstalowanie aplikacji SmartThings. Aplikacja SmartThings dostępna na urządzeniach z systemem operacyjnym Android i iOS (Android OS 8↑, iOS 13↑). Wymagane połączenie z siecią Wi-Fi i konto Samsung.
***Funkcje/wyniki powiązane z Trybem odkurzania AI będą stale dopracowywane i aktualizowane poprzez SmartThings. Warunki zewnętrzne mogą wpłynąć na funkcję rozpoznawania powierzchni.