Jak konserwować i przechowywać meble ogrodowe?

Meble ogrodowe to niezbędny element wyposażenia każdego ogrodu. Pozwalają nam wypocząć na świeżym powietrzu, dzięki nim nasi goście mogą spocząć i cieszyć się z nami urokami naszego ogrodu. Meble ogrodowe powinny służyć nam jak najdłużej i odpowiednio spełniać swoje funkcje. Aby tak mogło być trzeba je odpowiednio konserwować i pamiętać o ich przechowywaniu w odpowiednim miejscu, gdy zbliżają się chłodniejsze miesiące roku, w których pogoda potrafi być naprawdę kapryśna.

Impregnacja i przechowywanie mebli ogrodowych

Meble ogrodowe wykonane z metalu to rodzaj mebli, które wymagają najmniejszej ilości pracy i wysiłku od swoich posiadaczy. Są w czołówce mebli, które najlepiej znoszą działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Nie są jednak idealne, ponieważ może na nich pojawiać się rdza. Można jednak szybko temu zapobiec, jeśli zauważysz pierwsze oznaki pojawienia się rdzy, usuń je jak najszybciej za pomocą drucianej szczotki.

Meble wykonanie z wikliny potrzebują regularnego czyszczenia, taki zabieg powinien być często powtarzany. Nie wystarczy zrobić tego dwa razy w roku. Czystość w tym przypadku to podstawa. To samo należy robić w przypadku mebli drewnianych, pamiętając o regularnym odmalowywaniu farbą za pomocą pędzla z lekkim włosiem, który nie uszkodzi twoich mebli.
Konserwacja mebli ogrodowych powinna być wykonywana preparatami, które są do tego przeznaczone. Dla każdego rodzaju mebli znajdziesz preparat impregnujący, który został wyprodukowany specjalnie do użytku na konkretnym materiale. Pamiętaj, aby za każdym razem przed wykorzystaniem środka impregnującego oczyścić i dokładnie wysuszyć powierzchnię mebli. Pamiętaj też, że meble wykonane z drewna nie powinny być narażone na zbyt wysoką temperaturę, ponieważ ulegną zniszczeniu a drewno będzie suche i kruche. Jeśli posiadasz dużą ilość mebli ogrodowych, warto zainwestować w myjkę ciśnieniową, dzięki której w łatwy i skuteczny sposób oczyścisz swoje meble. Do konserwacji mebli ogrodowych możesz wykorzystać lakierobejcę, oleje, farby i impregnaty barwne przeznaczone do tego celu.

Poza impregnacją odpowiednimi produktami, meble ogrodowe trzeba także odpowiednio przechowywać. Chłodniejsze miesiące na pewno je zniszczą. Deszcz, mróz, śnieg, wiatr i niska temperatura to nic dobrego dla twoich mebli ogrodowych. Pamiętaj więc, aby w okresie jesienno-zimowym odpowiednio je przed tym zabezpieczyć. Drewniane meble są na takie warunki bardzo wrażliwe, więc najlepiej przenieść je do oddzielnego pomieszczenia, albo przynajmniej umieścić w zadaszonym miejscu. Meble z naturalnego rattanu, wikliny i trawy morskiej także bardzo szybko i łatwo ulegną zniszczeniu w okresie jesienno-zimowym, więc także powinno się je chować w zadaszonym pomieszczeniu na ten czas.

Meble z żeliwa i rattanu są zaś bardzo odporne co powoduje, że można je pozostawić na zewnątrz nawet w chłodniejsze dni, są to meble całoroczne. Jeśli jednak nie przekonuje cię takie rozwiązanie, możesz zabezpieczyć tego rodzaju meble za pomocą specjalnych pokrowców. Przed zbyt niską i wysoką temperaturą należy chronić meble wykonane z plastyku. Tego typu meble warto schować w garażu albo piwnicy, to zapewni im odpowiednią ochronę przed niekorzystnym wpływem zbyt niskich lub zbyt wysokich temperatur. Do zakrywania mebli ogrodowych nie używaj materiałów, które nie przepuszczają powietrza tak jak na przykład folia, nie ustawiaj mebli bezpośrednio przy źródłach ciepła. Przygotowując ogród do sezonu jesienno-zimowego pamiętaj też o dodatkach. Wszelkie maty, poduszki i tego typu rzeczy powinny być schowane w zamkniętym, zadaszonym pomieszczeniu.

Zakończenie

Dzięki odpowiedniej impregnacji i przechowywaniu, zapewnisz sobie możliwość korzystania z mebli ogrodowych przez długie lata. Jak wiadomo, duża część mebli tego typu jest dosyć droga, warto więc zadbać o ich długą żywotność. Regularnie czyść meble ogrodowe, impregnuj odpowiednimi środkami i chroń przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, który w naszym kraju bywa naprawdę bardzo kapryśny. Do przechowywania mebli ogrodowych najlepiej wykorzystać garaż, piwnicę albo wiatę ogrodową. Jeśli lubisz proste rozwiązania, które nie zabiorą ci dużo czasu i nie będą wymagały dużo pracy, wybierz meble z bardziej wytrzymałych materiałów. Świetnie sprawdzą się tutaj meble wykonane ze stali albo żeliwa, które określane są mianem mebli całorocznych i nie potrzebują dużej ilości pielęgnacji i specjalnego miejsca do przechowywania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*