Jak samodzielnie zrobić donicę z desek. instrukcja krok po kroku.

Drewniane donice, to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym ogrodzie, na tarasie czy balkonie. Ich prosty wygląd, pasuje do każdego stylu, a własnoręczne wykonanie, nie generuje dużych kosztów.
Drewniane donice, prócz walorów dekoracyjnych, mają inną, ważną zaletę. Nie rosną w nich szybko rozrastające się chwasty, które potrafią doprowadzić do obumarcia rośliny. Jeśli dysponujesz odrobiną wolnego czasu i chęciami, możesz samodzielnie wykonać donicę.
Własnoręcznie wykonane donice są tanie, ale również umożliwiają dowolną aranżację ogrodu. Można wykonać ją z nowego drewna lub tego, pochodzącego z odzysku. Dowolne kolory farby i bejcy, nie tylko będą chronić drewno, ale również będą świetną dekoracją. Podpowiadamy, jak zrobić własną, niedrogą donicę ogrodową.

Jak zrobić drewnianą donicę? Instrukcja krok po kroku. Sprawdź, czego potrzebujesz, do zrobienia swojej donicy.

Samodzielne wykonanie donicy, nie jest trudne. Wystarczy, że zaprojektujesz swoją donicę, kupisz potrzebne rzeczy i poświęcisz odrobinę wolnego czasu. Aby zrobić swoją wyjątkową, zarazem praktyczną donicę potrzebujesz:

 • deski, dowolnej długości
 • bejca lub farba, którą zabezpieczysz drewno
 • wkręty
 • wkrętarkę
 • styropian, najlepiej 5 cm grubości
 • folie. Im grubsza, tym lepiej
 • metrówkę
 • ręczną piłę do drewna

Jak zrobić donicę drewnianą krok po kroku?

 • Za pomocą metrówki, odmierz równe deski. Następnie odetnij za duże elementy tak, by wszystkie deski były jednakowej długości. Przymocuj je ze sobą za pomocą wkrętów w taki sposób, by powstał kwadrat. Na dnie powstałej obudowy, przykręć deski
 • Przygotuj styropian, wkręty oraz folię.
 • Z dużego kawałka styropianu, wytnij 4 równe części i przykręć je do ścianek, za pomocą wkrętów. Następnie naciągnij folie w taki sposób, by dokładnie pokryła powierzchnię desek. Całość zabezpiecz, poprzez pomalowanie desek specjalną, ochronną bejcą lub farbą.
 • Gotowe! Teraz pozostaje już wsypać ziemię, oraz umieści9ć w niej ulubione rośliny. Jeśli donica ma być częścią aranżacji balkonu lub tarasu, możesz posadzić w niej kilka, niewielkich, dekoracyjnych roślin, które będą się doskonale prezentowały. Uzupełnią wnętrze, nadając mu przyjemnego, ciepłego wystroju.
 • Drewniane donice samodzielnie wykonane, stanowią wspaniałą dekorację. Nadają się do uprawy kwiatów, ziół czy nie których owoców i warzyw. Donice, mogą mieć różny kształt i rozmiar, co umożliwia dowolną aranżację ogrodu, tarasu lub balkonu. Pamiętaj jednak, by każda, wykonana przez Ciebie donica, miała wyłożony środek folią. Zapobiegnie to niszczeniu się drewna, poprzez pobieranie wody i kontakt z ziemią. Taki sposób, umożliwi również szybkie opróżnienie donicy. Z pewnością ułatwi Ci to uprawę.

Porada: Jeśli do produkcji własnych doniczek, używasz desek z odzysku upewnij się, że drewno jest dobrej jakości, nie posiada chorób grzybiczych oraz insektów. Ich towarzystwo, ma negatywny wpływ na rośliny. Grzyb, może zaatakować uprawiane rośliny, przez co plon będzie mniejszy, lub roślina obumrze, nim zakwitnie.
Jeśli deski posiadają stary lakier lub farbę, usuń ją za pomocą papieru ściernego, a dopiero potem, pomaluj. Unikniesz brzydkich zacieków oraz pęcherzy powietrza, które mogą spowodować odpryśnięcie farby.

Stare dziury po gwoździach lub wkrętach, możesz uzupełnić za pomocą specjalnej szpachli do drewna. Nadmiar zetrzyj papierem, a następnie pomaluj drewno, wybraną przez siebie farba lub bejcą. Tylko w taki sposób, stworzysz pięknie wyglądającą donicę na swój balkon lub teras.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*