Kostka brukowa
Kostka brukowa która służy do układania nawierzchni posiada różne kształty i wielkości i w zależności od rodzaju rozróżniamy następujące produkty:
- kostkę kamienną, którą otrzymujemy przez obrobienie naturalnego kamienia
- kostkę ceramiczną
- kostkę betonową
- kamień polny (kocie łby)
Kostka brukowa jest wytwarzana metodą wibroprasowania, a do produkcji używa się mieszanki betonu o niskiej zawartości wody. Cechą kostki brukowej jest wytrzymałość i trwałość.
Układanie kostki brukowej
-
Wybór kostki brukowej.
W pierwszej kolejności musimy się zdecydować jaki rodzaj kostki będzie dla nas odpowiedni. Wybierzmy kolor, kształt, fakturę oraz wielkość a także grubość, która powinna być uzależniona od przeznaczenia miejsca. Tam gdzie obciążenia nie będą duże wystarczy grubość od 4 cm do 6 cm, natomiast przy dużych obciążeniach powinno to być już 10 cm. Następnie trzeba wykonać pomiar terenu na którym będziemy układać bruk, aby było wiadomo ile materiału zamówić w tym momencie również zamawiamy surowce do wyrównania terenu (podbudowa). Na tym etapie warto również zrobić przegląd narzędzi, ponieważ będziemy potrzebować ich sporo i lepiej zaopatrzyć się w nie wcześniej, niż w trakcie pracy denerwować się że czegoś nam brakuje. Będą nam potrzebne: metr, grabie, poziomica, łopata, ubijak ręczny bądź mechaniczny (można wypożyczyć), taczki, szlifierka, oraz okulary, rękawice ochronne oraz odzież roboczą.
-
Przygotowanie terenu.
Na wyznaczonym terenie wykopujemy ziemię na głębokość od 25 cm do 50 cm, następnie dokładnie czyścimy z większych kamieni, korzeni i wysypujemy warstwę piasku ok 10-15 cm i ubijamy zagęszczarką. Kolejnym krokiem jest niwelacja terenu, czyli wykonanie odpowiednich spadków, co ma służyć lepszej pracy nawierzchni oraz prawidłowemu odwodnieniu. Spadki poprzeczne mieszczą się w przedziale od 1,5 % do 3% natomiast podłużne do ok 0,5% do 0,7%. Na tak przygotowane podłoże wykonujemy podbudowę, która powinna mieć wysokość od 15 cm do 40 cm oraz układana warstwowo (pamiętajmy o tym, aby ubijać daną warstwę co 10 cm). Do podbudowy zazwyczaj używa się mieszanki żwiry, tłucznia i grysu lub piasku ze żwirem. Następnie musimy wykonać obrzegowania terenu, jest to konieczna czynność aby zachować stabilność podłoża. Możemy wykorzystać obrzeża betonowe, trawnikowe, palisadowe według własnego uznania. Jeżeli zdecydujemy się na betonowe to pamiętajmy o osadzeniu ich w minimum 10 centymetrowym fundamencie z półsuchego betonu. Nadszedł czas na podsypkę, czyli ostatnią warstwę przed układaniem kostki brukowej. Podsypkę wykonuje się z drobnego piasku, grysu lub wysiewek kamiennych. Podsypka powinna mieć warstwę wysokości ok. 4 cm do 5 cm, plus ok. 1 cm zapasu,( podczas zagęszczania jeszcze wszystko lekko osiądzie)
-
Układanie kostki brukowej.
Zaczynamy od rozplanowanie wzorów (jeżeli na jakiś się zdecydowaliśmy), sprawdzamy jeszcze raz projekt i możemy brać się do pracy. Kostkę zaczynamy układać zawsze od obramowań i ok. 1 cm wyżej, ponieważ w trakcie ubijania podsypka się zagęści. Ważna informacja jest taka, żeby kostkę brukową przy kładzeniu kolejnych linii brać z różnych palet, pomoże to uniknąć problemów z różnicą w kolorach. Poszczególne elementy układamy tak, aby nie naruszyć podsypki. Kostek nie należy układać zbyt ściśle ani zbyt luźno. Gdy będą zbyt blisko siebie to pracujące brzegi pocierając o siebie mogą odpryskiwać, a z kolei ułożone zbyt luźno będą niestabilne. Kiedy układanie mamy ukończone to musimy dokładnie za fugować naszą powierzchnię piaskiem płukanym, suchym i drobnym. Kolejnym krokiem jest zagęszczenie (ubicie) czynność tą wykonujemy zawsze od brzegów do środka, a po skończeniu uzupełniamy piasek pomiędzy szczelinami i gotowe.
Błędy- czego unikać?
- zbyt ciasnego lub zbyt luźnego układania kostki brukowej
- różnicy w poziomach pod powierzchnią kostki brukowej
- układania kostki brukowej z jednej palet
- źle przygotowanej podsypki
- zbyt cienkiej warstwy podsypki
Jeżeli zastosujemy się do powyższych rad, ułożenie kostki brukowej nie powinno przysporzyć nam wielu trudności. Najważniejsze jest dobre przygotowanie, konkretny projekt oraz użycie właściwych materiałów. Oczywiście zleceniu takiego projektu profesjonalnej firmie może zaoszczędzić nasz czas ale z pewnością koszt wykonania będzie kilkukrotnie wyższy. Jeżeli tylko czujemy się na siłach, to powinniśmy spróbować samodzielnie podjąć się tego zadania co z pewnością pomoże nam zaoszczędzić sporo pieniążków, a duma z własnoręcznego ułożenia kostki brukowej bezcenne!