Jak urządzić efektowny przedogródek?

Przedogródek to strefa, która jest swoistą wizytówką całej posesji. Jest on widoczny dla przechodniów, sąsiadów, czy innych postronnych osób. Efektowny przedogródek może być niewielką przestrzenią, ograniczającą się tylko do miejsca przy furtce, może też ciągnąć się wzdłuż ścieżki. Może też to kilka donic ustawionych na schodach lub po bokach, ponieważ wszystko zależy od tego ile mamy miejsca i jak wygląda plan posesji. Dowiedz się, jak urządzić efektowny przedogródek i na jakie rzeczy zwrócić szczególną uwagę, aby przedogródek był estetyczny i przyciągał spojrzenia.

Ścieżka prowadząca do domu:

Ścieżka ciągnie się od furtki do domu i powinna być jak najkrótszą drogą dotarcia do celu. Raczej nie wskazane jest aby ciągnęła się pomiędzy rabatami, czy prowadziła gości przez trawnik. Szerokość ścieżki ma również znaczenie. Powinna być ona na tyle szeroka, aby mogły się na niej swobodnie wyminąć dwie osoby. Na froncie posesji może znajdować się także podjazd do garażu oraz miejsce parkingowe dla gości. Ścieżka musi być wykonana solidnie, tak aby możliwe było dotarcie do domu, na przykład wózkiem lub rowerem. Ścieżka powinna być oczyszczona z chwastów, zamieciona z piachu oraz zeschłych liści. Przy planowaniu, tego jak ma wyglądać nasza ścieżka nie wolno zapominać o spadkach, które zapewniają odpływ wody deszczowej i sprawiają, że droga do domu nie zamieni się w bajoro, podczas ulewy.

Oświetlenie przedogródka:

Oświetlenie powinno być umieszczone w ten sposób, aby umożliwić poruszanie się po ścieżce po zmroku lub w nocy. Źródło światła musi być wobec tego zamontowane wzdłuż ścieżki oraz przy wejściu do domu. Możemy również podświetlić niektóre rośliny, ale miejmy na uwadze, że światło te, nie może być mocniejsze niż oświetlenie ścieżki.

Piękne i okazałe rośliny do aranżacji przedogródka:

Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, powinniśmy posadzić w naszym przedogródku takie rośliny, które nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Stanowią one bowiem część reprezentacyjną posesji i muszą być po prostu zadbane. Roślinność może być kolorowa i zachęcająca. Doskonałym pomysłem jest umieszczenie odpornych na mrozy krzewów, które mają kolorowe liście i pięknie kwitną. Można je sadzić w grupach, dobierając kolorystycznie barwę liści na zasadach kontrastu. Wiele krzewów charakteryzuje się dobrym wyglądem przez cały rok, dlatego są to idealne rośliny do naszego przedogródka. Także efektowne połączenie bylin drzew i krzewów gwarantuje estetyczny widok przez niemal cały rok.
Przy samym wejściu do domu można ustawić donice z kwiatami. Możemy też zdecydować się na rośliny doniczkowe, które umieścimy w podwieszanych donicach. Latem, najpiękniejsze są klasyczne pelargonie, przykuwające uwagę feerią barw. Idealny jest też groszek, którego piękne zwieszające się pędy będą pasowały do wielu przedogródków. Roślinność w donicach nie powinna przeszkadzać w poruszaniu się, ani zagradzać wejście do domu. Jeżeli musimy lawirować pomiędzy donicami, wówczas należy pomyśleć o tym, aby umieścić je w innym miejscu. Na ganku i schodach możemy postawić na rośliny sezonowe: wiosną będą to bratki, latem – wspomniane pelargonie, jesienią, natomiast ustawmy wrzosy, a zimą małe drzewka iglaste.

Błędy podczas urządzania przedogródka:

Najczęstszym błędem popełnianym w trakcie urządzania przedogródka jest namnożenie różnych gatunków roślin, bez ładu i składu, które do siebie nie pasują. Wówczas, przedogródek wydaje się nieuporządkowany i niezwykle chaotyczny. Innym błędem jest wysadzenie roślin w ten sposób, że zasłaniają one wejście do domu.

Dodatkowe akcesoria do Twojego przedogródka:

Możemy również wyposażyć nasz przedogródek w stylizowaną skrzynkę na listy, lub jedną czy dwie ozdobne i oryginalne figurki. Pamiętajmy, że i tu należy zastosować zasadę, aby nie namnożyć dekoracji, ponieważ wywoła to chaotyczny efekt i nie będzie wizualnie atrakcyjne.
Warto także zwrócić uwagę na maskowanie kosza na odpady, czy skrzynek elektrycznych, które są umiejscowione na froncie domu. Dobrym pomysłem jest zamaskowanie ich przy pomocy pnączy. Gęste rośliny pnące są też idealne do pokrycia starych, nie wykarczowanych pni. Mogą zwieszać się z ogrodzenia, lub maskować balustrady, poręcze oraz wszystkie inne inne mało atrakcyjne elementy naszej posesji.

Jak urządzić efektowny przedogródek – podstawowa zasada:

Efektowny przedogródek musi być spójny z całością, czyli z budynkiem mieszkalnym oraz pozostałą częścią ogrodu. Pamiętajmy też, że każdy dom i posesja są inne, dlatego nie zawsze rozwiązania, które sprawdzają się u sąsiadów, będą dobre i u nas.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*