Jak urządzić mały balkon?

Balkon, należy do elementu budynku, który posiada zazwyczaj formę otwartą. Najczęściej, mieszkając w blokach nie mamy możliwości posiadania dużego balkonu – jesteśmy posiadaczami małej i dość ciasnej przestrzeni. Warto jednak sprawić, aby jego wygląd w pełni spełniał nasze oczekiwania. Balkon jest idealnym miejscem na spędzenie wieczoru, po południa, czy nawet miejscem do zjedzenia pysznego śniadania na powietrzu w okresie letnim, dlatego warto zadbać o jego wygląd i przestrzeń. Jak urządzić mały balkon? W artykule przedstawię kilka podstawowych kwestii, rozwiązujących ten problem.

Jak urządzić mały balkon?

Posiadanie małego balkonu, nie zawsze wiążę się z nudną aranżacją tego miejsca. Wystarczy pokierować się wyobraźnią i znaleźć kilka, ciekawych i interesujących inspiracji, aby stworzyć piękne miejsce, bez względu na ograniczenia związane z wielkością. Wbrew pozorom, urządzenie mniejszej przestrzeni może być łatwiejsze do zagospodarowania od tej większej. Wystarczy naprawdę niewiele, aby w małej przestrzeni stworzyć niewielki zakątek relaksu. Z pewnością najważniejszą cechą balkonu jest jego usytuowanie. Szczególną rolę odgrywa ono podczas chęci posiadania roślin i kwiatów, które swoim wyglądem i zapachem umilą nam przebywanie w przestrzeni balkonowej, ale także dodadzą jej uroku. Warto także pamiętać, że im więcej umieścimy roślinności, tym mniej światła zyskamy, dlatego tak ważny jest umiar w naszym działaniu.

Zaciemniony balkon sprawi, że zmniejszymy optycznie swoją przestrzeń i balkon stanie się o wiele bardziej klaustrofobiczny. Ograniczy to także oświetlenie pomieszczenia, z którym jest połączony. Szczególnie ważne jest zadbanie o podłogę i ściany. Balkon, najlepiej wyłożyć płytami gresowymi, które są w pełni uniwersalne, funkcjonalne i z pewnością najłatwiejsze w utrzymaniu. Wybierając jasny kolor podłogi, sprawimy, że płytki będą ładnie odbijać światło, a kurz i przeróżne zacieki będą praktycznie niewidoczne. Mniej praktyczna zdecydowanie jest podłoga drewniana. Będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli posiadamy zadaszony lub zabudowany balkon. Ciekawym i intrygującym rozwiązaniem jest również sztuczna trawa, na którą decyduję się wiele osób. Położenie jej, sprawia, że na balkonie możemy poczuć się jak w prawdziwym ogrodzie. Niestety jest to zdecydowanie rozwiązanie tylko sezonowe, ponieważ taka struktura nie jest odporna na wilgoć i deszcze. Myśląc o ścianach, także warto zdecydować się na kolory w jasnych odcieniach, które spowodują optyczne powiększenie tego miejsca.

Ogromną rolę na balkonie z pewnością odgrywają meble, których wybór obecnie jest naprawdę nieograniczony i różnorodny. Coraz częściej możemy trafić na meble składane, które są łatwe w przechowywaniu i nie zajmują zbyt dużo miejsca. Popularne są także meble robione przez nas własnoręcznie, na przykład z palet. Możemy zdecydować się również na hamak, czy też inne wiszące siedzisko z materiału. Przy małej przestrzeni z pewnością musimy myśleć kreatywnie, dlatego chcąc zamontować stolik warto pomyśleć o zdejmowanym blacie, czy przymocowaniu do ściany z funkcją składania stolika. Warto również zadbać na balkonie o odpowiednią atmosferę, które stworzy dobrze dobrane oświetlenie czy subtelne, a zarazem charakterne dodatki.

Warto wykorzystać ogrodowe lampy słoneczne, które w ciągu dnia same się naładują, dzięki czemu po zmroku będziemy mogli cieszyć się przyjemnym i nastrojowym oświetleniem. Spowoduje to także wyeksponowanie naszej małej przestrzeni z zewnątrz. Warto także zadbać o górne światło, które w razie potrzeby w całości i dość intensywnie oświetli nasze miejsce do odpoczynku. Drobne, urocze a zarazem wykwintne i subtelne dekoracje i ozdoby są kwintesencją każdej przestrzeni. Dodają naszym aranżacjom charakteru. Warto zadbać o doniczki w naszych ulubionych kolorach, w których będziemy dbać o pielęgnację naszych kwiatów i roślin. Eleganckim i bardzo romantycznym rozwiązaniem będzie umieszczenie na naszym balkonie lampionów czy innych wiszących lampek. Warto także zadbać o przytulność, które z pewnością spowodują piękne narzuty, koce czy poduszki. Ciepła i miłej atmosfery doda także dywanik czy chodnik na podłodze.

Podsumowanie

Podsumowując, myślę, że warto zadbać o przestrzeń, w której będziemy spędzać większość naszego czasu zwłaszcza w okresie letnim. Balkon jest idealnym miejscem do relaksu, odpoczynku, zjedzenia śniadania, wypicia porannej kawy czy przeczytania ulubionej książki.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*