Jak urządzić mały balkon?

Balkon, należy do elementu budynku, który posiada zazwyczaj formę otwartą. Najczęściej, mieszkając w blokach nie mamy możliwości posiadania dużego balkonu – jesteśmy posiadaczami małej i dość ciasnej przestrzeni. Warto jednak sprawić, aby jego wygląd w pełni spełniał nasze oczekiwania. Balkon jest idealnym miejscem na spędzenie wieczoru, po południa, czy nawet miejscem do zjedzenia pysznego śniadania na powietrzu w okresie letnim, dlatego warto zadbać o jego wygląd i przestrzeń. Jak urządzić mały balkon? W artykule przedstawię kilka podstawowych kwestii, rozwiązujących ten problem.

Jak urządzić mały balkon?

Posiadanie małego balkonu, nie zawsze wiążę się z nudną aranżacją tego miejsca. Wystarczy pokierować się wyobraźnią i znaleźć kilka, ciekawych i interesujących inspiracji, aby stworzyć piękne miejsce, bez względu na ograniczenia związane z wielkością. Wbrew pozorom, urządzenie mniejszej przestrzeni może być łatwiejsze do zagospodarowania od tej większej. Wystarczy naprawdę niewiele, aby w małej przestrzeni stworzyć niewielki zakątek relaksu. Z pewnością najważniejszą cechą balkonu jest jego usytuowanie. Szczególną rolę odgrywa ono podczas chęci posiadania roślin i kwiatów, które swoim wyglądem i zapachem umilą nam przebywanie w przestrzeni balkonowej, ale także dodadzą jej uroku. Warto także pamiętać, że im więcej umieścimy roślinności, tym mniej światła zyskamy, dlatego tak ważny jest umiar w naszym działaniu.

Zaciemniony balkon sprawi, że zmniejszymy optycznie swoją przestrzeń i balkon stanie się o wiele bardziej klaustrofobiczny. Ograniczy to także oświetlenie pomieszczenia, z którym jest połączony. Szczególnie ważne jest zadbanie o podłogę i ściany. Balkon, najlepiej wyłożyć płytami gresowymi, które są w pełni uniwersalne, funkcjonalne i z pewnością najłatwiejsze w utrzymaniu. Wybierając jasny kolor podłogi, sprawimy, że płytki będą ładnie odbijać światło, a kurz i przeróżne zacieki będą praktycznie niewidoczne. Mniej praktyczna zdecydowanie jest podłoga drewniana. Będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli posiadamy zadaszony lub zabudowany balkon. Ciekawym i intrygującym rozwiązaniem jest również sztuczna trawa, na którą decyduję się wiele osób. Położenie jej, sprawia, że na balkonie możemy poczuć się jak w prawdziwym ogrodzie. Niestety jest to zdecydowanie rozwiązanie tylko sezonowe, ponieważ taka struktura nie jest odporna na wilgoć i deszcze. Myśląc o ścianach, także warto zdecydować się na kolory w jasnych odcieniach, które spowodują optyczne powiększenie tego miejsca.

Ogromną rolę na balkonie z pewnością odgrywają meble, których wybór obecnie jest naprawdę nieograniczony i różnorodny. Coraz częściej możemy trafić na meble składane, które są łatwe w przechowywaniu i nie zajmują zbyt dużo miejsca. Popularne są także meble robione przez nas własnoręcznie, na przykład z palet. Możemy zdecydować się również na hamak, czy też inne wiszące siedzisko z materiału. Przy małej przestrzeni z pewnością musimy myśleć kreatywnie, dlatego chcąc zamontować stolik warto pomyśleć o zdejmowanym blacie, czy przymocowaniu do ściany z funkcją składania stolika. Warto również zadbać na balkonie o odpowiednią atmosferę, które stworzy dobrze dobrane oświetlenie czy subtelne, a zarazem charakterne dodatki.

Warto wykorzystać ogrodowe lampy słoneczne, które w ciągu dnia same się naładują, dzięki czemu po zmroku będziemy mogli cieszyć się przyjemnym i nastrojowym oświetleniem. Spowoduje to także wyeksponowanie naszej małej przestrzeni z zewnątrz. Warto także zadbać o górne światło, które w razie potrzeby w całości i dość intensywnie oświetli nasze miejsce do odpoczynku. Drobne, urocze a zarazem wykwintne i subtelne dekoracje i ozdoby są kwintesencją każdej przestrzeni. Dodają naszym aranżacjom charakteru. Warto zadbać o doniczki w naszych ulubionych kolorach, w których będziemy dbać o pielęgnację naszych kwiatów i roślin. Eleganckim i bardzo romantycznym rozwiązaniem będzie umieszczenie na naszym balkonie lampionów czy innych wiszących lampek. Warto także zadbać o przytulność, które z pewnością spowodują piękne narzuty, koce czy poduszki. Ciepła i miłej atmosfery doda także dywanik czy chodnik na podłodze.

Podsumowanie

Podsumowując, myślę, że warto zadbać o przestrzeń, w której będziemy spędzać większość naszego czasu zwłaszcza w okresie letnim. Balkon jest idealnym miejscem do relaksu, odpoczynku, zjedzenia śniadania, wypicia porannej kawy czy przeczytania ulubionej książki.