Jak zaplanować ogród?

Każdy z nas zapewne marzy o pięknym ogrodzie, w którym mógłby spędzać wolne chwile, czytać ulubione książki, grillować z rodziną i przyjaciółmi bądź po prostu odpoczywać. Wielu z nas taki ogród posiada, ale są też i tacy, którzy projektowanie swojej wymarzonej oazy relaksu mają przed sobą. Na co zwrócić uwagę, czym się kierować i finalnie jak zaprojektować swój ogród, by cieszył nasze oczy przez długie lata?

Po pierwsze plan

W tym przypadku możesz udać się do architekta, który pomoże Ci przebrnąć przez ten proces, bądź stworzyć własny projekt. Bez niego będzie Ci ciężko zrealizować pomysły i zaaranżować ogród w taki sposób, by był funkcjonalny i odpowiednio zagospodarowany. Co powinniśmy uwzględnić w przypadku kiedy sami zdecydujemy zaprojektować własny ogród?

  • Chyba najważniejszą kwestią zanim w ogóle przystąpimy do projektowania naszego ogrodu, jest określenie budżetu. Stworzenie ogrodu, zwłaszcza tego wymarzonego, wiąże się z nakładami pieniężnymi. Warto w tym przypadku mierzyć swoje siły na zamiary.
  • Przygotuj plan swojej działki najlepiej w skali 1:100 (1cm na papierze, to 1m w rzeczywistości). Następnie zaznacz na nim kierunki świata, spadki terenu, przebieg wszelkich instalacji (kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej, wodociągowej), a także obiekty większe, które np. sąsiadują z Twoją działką, a które mogą mieć znaczący wpływ np. na jej zacienienie.
  • Określ charakter jaki miałby spełniać Twój ogród. Istnieją różne typy ogrodów: wiejski, skalny, angielski, japoński itd. W tym celu najlepiej przedyskutować to z członkami rodziny, by wiedzieć jakie mają oczekiwania. Jeśli posiadasz dzieci, warto również im zapewnić miejsce rozrywki w nowym ogrodzie. Na tym etapie warto przygotować wstępny podział przestrzeni: od wypoczynkowej po użytkową z warzywniakiem lub rabatami. Pamiętaj, że ogród może być przedłużeniem Twojej strefy dziennej.
  • W zależności od rozmiaru działki przeznaczonej pod ogród, warto dowiedzieć się jakie patenty możemy zastosować, aby go stosunkowo powiększyć bądź pomniejszyć. Duży ogród wcale nie tak łatwo zaplanować: postaw na naturalność kompozycji, możesz pokusić się o posadzenie większych roślin tuż przy ogrodzeniu, możesz bawić się kolorami a także sadzić rośliny w luźnych grupach. W małych ogrodach natomiast staraj się wydłużyć perspektywę np. zwężającymi się chodnikami czy pasami zieleni, postaw na ażurowe ogrodzenie i drobniejsze rośliny.
  • Planując rozmieszczenie roślin, pamiętaj, że one…rosną. Staraj się nie sadzić ich gęsto – być może na początku Twój ogród będzie wydawał Ci się zbyt prosty, lecz wkrótce będzie on bujny i pełny.

Realizacja planu

Jeśli Twój plan jest już ogólnie dopracowany – można przystąpić do prac. Na tym etapie musisz:

  • odpowiednio przygotować glebę, by zapewnić swoim roślinom warunki do wzrostu. Chodzi tutaj oczywiście o odpowiednie pH, odpowiednie zagęszczenie, nawożenie, ale często również usunięcie starej darni, jeśli decydujesz się na nowy trawnik,
  • zadbać o ramy Twojego ogrodu, czyli odpowiednie ogrodzenie, które również będzie wyrażało jego charakter. Pamiętaj, aby nie unikać połączenia drewnianego opłotowania z żywopłotem.
  • dobrać odpowiednie rośliny dostosowane do nasłonecznienia Twojego ogrodu. Tutaj przekrój roślinności jest ogromny. Iglaki przede wszystkim sprawiają, że Twój ogród będzie zielony przez cały rok, nie będziesz mieć również problemu z ich pielęgnacją. Uważaj jednak na ich dobór, ponieważ niektóre odmiany mogą rosnąć nawet kilkanaście metrów. Wybór kwiatów dostosuj oczywiście do rodzaju gleby, nasłonecznienia ale również swoich możliwości czasowych, jakie możesz poświęcić na ich pielęgnacje. Możesz również pokusić się o mini sad. W tym przypadku pamiętaj o sadzeniu drzewek owocowych w odpowiednich odległościach.

Cenne porady

  • Najpierw planuj rozmieszczenie roślin – później wybieraj te, które najbardziej Ci się podobają. Odwrotna kolejność może nam całkowicie zaburzyć koncepcje.
  • Trawnik powiększa nam przestrzeń, więc warto dać mu choć trochę powierzchni w naszym ogrodzie. Nie musisz już siać i czekać na wzrost trawy – możesz zakupić trawnik z rolki, który daje efekt natychmiastowy.
  • Zaplanuj altankę lub pawilon – zapewnią one nie tylko poczucie intymności, ale staną się także świetnym elementem dekoracyjnym, po którym będą pięły się piękne rośliny.
  • Oświetlenie w ogrodzie spełnia przede wszystkim funkcję dekoracyjną i nadaje mu odpowiedniego klimatu. Piękno swojego ogrodu możesz podkreślić różnego rodzaju kinkietami, reflektorami (mogą być zamieszczone przy suficie bądź na trawniku) itp.
  • Położenie kostki brukowej lub innego typu nawierzchni utwardzonej to również doskonały element aranżacji ogrodu. Pamiętaj, aby nie dominowała ona jednak nad zielenią, a stanowiła wraz z nią spójność.

Planując swój wymarzony ogród warto zgłębić nieco wiedzy na jego temat zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac. Możesz też inspirować się ogrodami innych, by dostrzec ogrom różnorodności z jaką mamy do czynienia w każdym elemencie. Powodzenia w projektowaniu własnego raju!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*