Jak zaprojektować mały ogród?

Myślisz, że nie możesz wiele zdziałać z małych ogrodem? Nic bardziej mylnego! Przestrzenią w ogrodzie można manipulować na wiele sposobów powiększają przy tym optycznie jego powierzchnię. Istnieje niezliczona liczba genialnych pomysłów, które pomogą zamienić każdą małą przestrzeń we wspaniały ogród pozwalający cieszyć oko i zapewniający miejsce do relaksu.

Ciekawym pomysłem jest wybranie się na przejażdżkę po okolicy i podglądanie ogrodów, aby się trochę zainspirować. Zwróć uwagę na ogrody, które przyciągają uwagę i zastanów się dlaczego akurat te tak bardzo się podobają. Można przecież w ten sposób podpatrzeć parę pomysłów projektowych i elementów tworzących klimatyczny wystrój. Piękne ogrody działają na wszystkie zmysły – kolory i ogromna różnorodność wzorów, ale także kwiatowe zapachy, smaki oraz dźwięki ptaków i owadów przyciąganych przez posadzone w ogrodzie rośliny. Projektowanie ogrodu jest naprawdę niesamowitą okazją, aby pogłębić kreatywność i dać upust swoim artystycznym wizjom.

Warto jednak wspomnieć, że często właśnie te proste koncepcje moją ogromny potencjał i czasem mniej znaczy więcej. Szczególnie w przypadku ogrodu o małej powierzchni.

W tym artykule przedstawiamy parę pomysłów jak zaprojektować mały ogród i cieszyć się nim przez wiele lat.

Oddziel swoją przestrzeń

Oddzielenie przestrzeni w ogrodzie sprawia, że ten staje się bardziej prywatny, przytulny i klimatyczny. A do tego taki zabieg powoduje, że działka wydaje się większa niż jest w rzeczywistości. Wstawienie żywopłotu czy ustawienie płotu z kratek obrośniętych bluszczem pomaga uporządkować przestrzeń, a odwiedzającym go pozwala na ukrycie się przed resztą świata i zgiełkiem ulic. Nikt nie chce przecież być punktem zaczepienia ciekawskich spojrzeń sąsiadów, gdy np. je sobie obiad z rodzinką w niedzielne popołudnie.

Używaj dużych donic i sadź rośliny ,,pionowo’’

Kiedy jest mało miejsca w ogrodzie, nie można mieć w nim zbyt dużej ilości roślin, dlatego używanie większych donic to świetny pomysł, który pozwoli na posiadanie większej liczby kwiatów na mniejszej przestrzeni. W dużych donicach można przecież posadzić więcej roślin, dlatego dosyć sensowne wydaje się używanie właśnie tych dużych niż mniejszych doniczek. Do tego przestrzeń pozioma w małych ogrodach jest ograniczona, dlatego pionowanie pozwala na posiadanie większej liczby roślin zajmując przy tym mniej miejsca. Możesz użyć pionowego stojaka, w którym umieścisz parę koniczek z kwiatami.

Zadbaj o jasność i przejrzystość

Jasne rośliny i białe elementy dekoracyjne mogą sprawić, że mały ogród będzie wyglądał na jaśniejszy, a przy tym także na większy. Złote lub jasnożółte kolory są idealne do rozjaśnienia przestrzeni ogrodowej. Z reguły intensywne kolory, takie jak czerwienie i ciemne żółcie, nadają przestrzeni bardziej intymny charakter, jednak gdy chcemy przestrzeń powiększyć lepszym wyborem będą chłodne kolory takie jak jasne fiolety, biały i niebieski. Oddalają ode pole widzenia i sprawiają, że mała powierzchnia wydaje się większa.
Ze względu na swoje właściwości rozjaśniające, projektanci ogrodów często wykorzystują białą farbę, aby maksymalnie wykorzystać małą przestrzeń. To naprawdę efektywna sztuczka, dlatego warto zastanowić się nad białymi cegłami i białymi meblami ogrodowymi. Poza farbami i kolorami mebli ciekawie można wybrać także kolory kwiatów i roślin ozdabiających ogród.

Postaw zielone granice

Pięknie przycięte żywopłoty stanowią jedne z najlepszych granic odgradzających przestrzeń ogrodową. Zapewniają bujne zielone tło a przy tym cieszą oko. W zależności od tego, jak pada na nie światło, zmienia się ich kolor, a także tworzą atrakcyjną grę cieni, zwłaszcza gdy są one przycinane w oryginalne i nierównomierne kształty. Przykładem rośliny, którą można byłoby wykorzystać do tego projektu jest cis, który jest wiecznie zieloną rośliną żywopłotową i rośnie szybciej, niż mogłoby się wydawać. Świetnie sprawdzą się w tym celu także graby i buki, które nadają bardziej otwarty wygląd i można je łatwo przyciąć, aby uzyskać równie schludne geometryczne wykończenie. [/h8]

Unikaj bałaganu i nie zagracaj

Nie jest to łatwe zadanie – szczególnie gdy dysponujesz małą przestrzenią i chcesz wyhodować dużo roślin. Jednak zagracenie utrudni dostęp i ogólne wykorzystanie przestrzeni. Postaraj się zrównoważyć wybór roślin i unikaj używania zbyt wielu różnych materiałów i kolorów. Zdecyduj się na konkretny kolor bądź gatunek, a to sprawi, że przestrzeń będzie świeża i czysta. [/h9]

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*