Funkcjonalny taras ogrodowy to nie tylko ozdoba naszego podwórka czy ogrodu, ale też jakby przedłużeniem mieszkania bądź domku altanowego. Powiększając sobie przestrzeń poprzez wybudowanie tarasu lub werandy zyskujemy przestrzeń do wypoczynku, ale też do pracy. Można bowiem w takim miejscu połączyć to stanowisko z miejscem do drobnych czynności ogrodowych. w tym sezonie zdecydowanie króluje rattan, drewno i beton. W niniejszym artykule za za 100 praktyczne i funkcjonalne rozwiązania, które można wprowadzić na swój taras.
Jakie materiały będą się sprawdzać na tarasie?
Od lat na tarasach zdecydowanie rządzą trzy niżej opisane materiały konstrukcyjne. Beton, kamień, rattan i drewno to jedne z najtrwalszych, o ile nie najtrwalsze produkty budowlane na rynku. Dlatego też tak często widuje się werandy i tarasy zbudowane z tych materiałów.
Drewno – najczęściej jest stosowane przy konstruowaniu podłóg i konstrukcji nośnych dachu i samej werandy. W zależności od gatunku, jaki jest używany w trakcie budowy, możemy spodziewać się, iż całość wytrzyma wiele lat i nie będzie potrzeby wymieniania go. Materiał ten charakteryzuje się ciepłą barwą, bardzo łatwo się nagrzewa, ale też zapewnia chłód w gorący dzień.
Rattan – najważniejszą kwestią tego materiału jest fakt, iż nie jest to samo co wiklina. Jest on pozyskiwany z trzciny indyjskiej bądź hiszpańskiej, zaś wiklina zazwyczaj jest pozyskiwana z wierzby. Produkty wyplatane z tego typu materiału mają szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i mogą posłużyć przez wiele lat w naszym ogrodzie. Materiał ten jest przeznaczony raczej do elementów ozdobnych oraz mebli wypoczynkowych niż głównych elementów konstrukcyjnych.
Kamień – jeden z najbardziej trwałych materiałów konstrukcyjnych i budowlanych. Używany jako główny budulec do ścieżek, powierzchni podłogowych oraz obramowań typu balustrada czy ogrodzenia główne. Kamień sam w sobie nie jest materiałem, który wymaga specjalnej konserwacji. Jest trwały i właściwie wystarczy jak raz na sezon “omieciemy” go miotą lub myjką ciśnieniową z odpowiednią końcówką.
Beton – dla niektórych jest to materiał ordynarny i nie widzą dla niego miejsca w swoim ogrodzie lub na tarasie. Prawda jest jednak taka, iż jest to chyba najbardziej wytrzymały materiał, którego możemy użyć do wylewki fundamentu czy podłogi tarasowej. Nie musi on nas “straszyć”, bo na jego powierzchni możemy położyć również podest modułowy, kafelki czy inny produkt przeznaczony do konstrukcji podłogowych w ogrodzie.
Jakie strefy wydzielić na tarasie
Wydzielenie stref na konkretne aktywności tarasowe powinno być priorytetem przy urządzaniu funkcjonalnego tarasu. Weranda podzielona na strefę wypoczynkową i roboczą pozwala zachować równowagę między obowiązkami, a odpoczynkiem. Dzięki temu będziemy mieli szybki dostęp do potrzebnych narzędzi. Poniżej zostały przedstawione rozwiązania, które sprawdzą się w urządzaniu takich przestrzeni.
Strefa wypoczynkowa – powinna być wyposażona w zestaw wypoczynkowy. Najlepiej sprawdzą się tu meble ogrodowe lub tarasowe, które są wykonane z rattanu lub materiałów pochodzenia naturalnego, takich jak drewno czy wiklina. Są to materiały wytrzymałe, nie szkodzą środowisku i będą służyć przez dobrych kilka lat. Dodatkowo taki kącik zyska atut w postaci prywatności, jeśli wyposażymy go w pergolę lub kratę (minimum 190 cm wysokości), która zapewni osłonę przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Na takiej ozdobie można rozpiąć róże pnące (roślina idealna dla owadów zapylających) lub inne miododajne pnącza. Oczywiście dla wygody można również pomyśleć o stolikach bądź jednym większym stoliku kawowym (najpewniejsze będą takie, które są przeznaczone do ogrodu – są zrobione z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne), który świetnie sprawdzi się jako miejsce do położenia wszelkich przedmiotów związanych z wypoczynkiem lub naczyń.
Strefa robocza – to miejsce, gdzie będziemy mogli złożyć wszelkie narzędzia, akcesoria i rzeczy związane z pracami w ogrodzie. Na serwisach aukcyjnych lub w marketach budowlanych znajdziemy sporo propozycji, które idealnie sprawdzą się jako stolik do takich obowiązków związanych z codzienną pracą w ogrodzie. Można go oczywiście zrobić samemu, ale jeśli chcemy zaoszczędzić czas możemy pomyśleć o kupnie już gotowego stolika, który wystarczy złożyć zgodnie z instrukcją. Taki stolik powinien być wyposażony w miejsce, gdzie będzie można zawiesić wszelkie narzędzia. Dodatkiem, który sprawdzi się w takim kąciku jest również skrzynka na akcesoria oraz stołek, na którym będzie można przysiąść w trakcie prac ogrodowych.
Wolna przestrzeń – zapewnia harmonię na tarasie. Dobrze by było gdyby została ona zapewniona miejscu, gdzie pada pełne słońce. Dzięki temu będziemy mogli rozkoszować się piękną pogodą na rozłożonym leżaku. Ważnym elementem jest również zachowanie ciągu komunikacyjnego między drzwiami wejściowymi, a ogrodem i zejściem do ogrodu. Zdecydowanie łatwiej “przecina się” funkcjonalny taras ogrodowy gdy mamy wolne miejsce od drzwi do schodków, niż jakbyśmy mieli krążyć między stolikiem roboczym, a schodkami.
Funkcjonalny taras ogrodowy to idealne miejsce na codzienne aktywności związane z ogrodem i wypoczynkiem na zewnątrz. Powinien łączyć on cechy ogrodu oraz mieszkania. Dzięki temu z chęcią będziemy na nim przebywać razem z rodziną oraz gośćmi, którzy do nas przybywają.