Ogród wertykalny
Ogród wertykalny- pod tą tajemniczą nazwą kryją się tak zwane zielone ściany, czyli kompozycje z naturalnych roślin i kwiatów, projektowane na ścianie właśnie (lub na mobilnych stojakach) w domu lub biurze. Brzmi ciekawie? Z pewnością, a w tym artykule wyjaśnimy jak zbudować taką żywą ścianę, oraz czy jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać taki projekt.
Projektujemy żywą, zieloną ścianę
Otóż nasz własny ogród wertykalny, czyli naszą zieloną przestrzeń w domu możemy zrobić sami. Wystarczy zdobyć odrobinę wiedzy na temat uprawy roślin, oraz jak przygotować specjalną konstrukcję (oczywiście internet przyjdzie nam z pomocą) i możemy zabierać się do pracy. W pierwszej kolejności trzeba się zastanowić nad tym, jak dużo miejsca chcemy lub możemy przeznaczyć na naszą kompozycję. Weźmy pod uwagę wielkość pomieszczenia, oświetlenie które będzie niezwykle istotne, ponieważ od tego będzie zależał wybór roślin. Pamiętajmy, że większość zieleni lubi światło słoneczne, jeżeli jednak zdecydujemy się na ciemniejszą przestrzeń, to musimy wybrać odpowiednie gatunki kwiatów. Koleją istotną sprawą jest fakt, że ogród wertykalny możemy również zaprojektować na ścianach zewnętrznych budynków, a to również wiąże się z doborem odpowiedniej roślinności, więc musimy wybierać taką, która sprawdzi się w warunkach panujących na zewnątrz. W sklepach z wyposażeniem do ogrodów można znaleźć różnego rodzaju konstrukcje do przygotowania ogrodów wertykalnych, w zależności od tego jaki projekt zdecydujemy się wykonać. Tak więc rozróżniamy następujące systemy:
- system filcowy – jest to lekka konstrukcja, która opiera się na uprawie bezglebowej. Nie jest wymagany automatyczny system podlewania, można tą czynność wykonywać ręcznie. Woda która będzie spływać, znajdzie się w specjalnych rynienkach, które są dołączone do takiego patentu.
- system panelowy- konstrukcja która składa się z gotowych modułów wykonanych z tworzywa sztucznego. Moduły wykonane są zazwyczaj z siatki metalowej. Aby zamontować tego rodzaju panele trzeba w pierwszej kolejności dobrze przygotować ścianę to znaczy zabezpieczyć ją przed wilgocią (specjalną folią), następnie zamocować stalowe profile, przeprowadzić system nawadniający i dopiero wtedy zamontować panel ze specjalnymi doniczkami. Pamiętajmy, że cała konstrukcja wraz z roślinami może mieć bardzo dużą wagę, więc aby było bezpiecznie należy wszystko przygotować bardzo rzetelnie.
- system kontenerowy- taki system z wyglądu przypomina rusztowanie i jest najbardziej wymagający przy montażu, dlatego w przypadku tego wyboru najlepiej zgłosić się do specjalistycznej firmy, która profesjonalnie wykona dla nas projekt.
Własne projekty konstrukcji ogrodów wertykalnych
Jak już wspominaliśmy wcześniej w sklepie możemy kupić gotowe systemy, ale jeżeli chcemy sami wykonać wszystko od początku do końca co będzie się wiązało z niższym kosztem, to jest kilka ciekawych pomysłów na pionowy ogród.
Pierwszym jest wykorzystanie do tego celu palety. Możemy ją zeszlifować papierem ściernym i pomalować na dowolny kolor, lub jeżeli wolimy naturalny wygląd drewna to wystarczy zabezpieczyć tylko specjalnym preparatem chroniącym drewno. Potrzebna również będzie folia ogrodowa i ziemia do kwiatów. Tego typu rozwiązanie super sprawdzi się na tarasie lub balkonie. W naszym nowym ogrodzie wertykalnym możemy posadzić nie tylko rośliny i kwiaty, ale również zioła czy warzywa, wszystko zależy od naszej inwencji twórczej.
Kolejnym sposobem jest wykorzystanie np. butelek plastikowych. Odcinamy wąskie góry oraz dna i wkładamy jedną w drugą tworząc „wieżyczkę” w każdej butelce z boku wycinamy otwory i do środka wsypujemy ziemię. W otworki wsadzamy wybrane przez nas rośliny i gotowe.
Podsumowanie
Jeżeli zdecydujemy się na założenie ogrodu wertykalnego, to musimy wiedzieć i zapamiętać kilka rzeczy. Wymieńmy te najistotniejsze. Przede wszystkim wybierzmy odpowiednią ścianę lub filar (w zależności od pomysłu), pamiętajmy o właściwym doborze roślin do pomieszczenia (inne rośliny do słonecznego miejsca inne do zacienionego). Gotowe systemy możemy kupić w sklepie ale również sami możemy przygotować odpowiednią dla nas konstrukcję. Ogrody wertykalne mogą składać się z roślin ozdobnych oraz z warzyw lub ziół. Tylko wyobraźnia może nas ograniczać.
Pamiętajmy, jeżeli zdecydujemy się na taką żywą, zieloną ścianę w domu lub mieszkaniu, to poza super modnym designem oraz radością dla oczu, zyskamy naturalny filtr powietrza. Do dzieła!