Wiatę ogrodową możemy zbudować samodzielnie. Podstawową kwestią jest określenie, w jakim celu ma ona służyć. Wyróżniamy wiaty ogrodowe przeznaczone na rowery, do składowania drewna, jako zadaszenie dla samochodu lub wiatę wypoczynkową, czyli inaczej mówiąc – altanę. Dowiedz się, jakie warunki muszą być spełnione, aby wiata w ogrodzie mogła powstać i jak ją zbudować.
Jak zbudować wiatę ogrodową? Warunki zabudowy:
Wiaty i altany, które spełniają poniższe warunki, nie muszą mieć pozwoleń na budowę:
- Wiaty o powierzchni zabudowy do 50m2, na której znajduje się budynek mieszkalny lub, który znajduje się na działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe.
- Na działce, liczba wiat nie może przekraczać dwóch na każde 1000m2 powierzchni działki.
- Do budowy większych wiat należy dołączyć mapę i lokalizację takiego budynku. Na mapie należy umieścić rzut budynku, podać jego wymiary oraz odległość od granicy działki.
- Często wymagane jest też umieszczenie na mapie szkiców fundamentów. Jeśli ma być to gotowa wiata ogrodowa, konieczne jest dołączenie folderu producenta.
Budowanie wiaty ogrodowej – krok po kroku:
Do postawienia fundamentów potrzebny będzie żwir i cement. Niezbędne będą też krawędziaki, które będą słupami i płatwią. Zaopatrz się również w drewniane belki, które staną się krokwiami i poprzeczkami. Musisz zakupić także deski na wiatrownice i dach, kotwy fundamentowe, łączniki stalowe, gwoździe i wkręty. Do pokrycia dachu potrzebujesz, wedle tego, jakiego efektu oczekujesz: papy i dachówki, na przykład blachodachówkę, gont, dachówkę ceramiczną.
- Teren pod budowę wiaty musi być utwardzony i najlepiej jest, kiedy leży on nieco wyżej niż pozostały teren. Możesz wykonać podłoże pod wiatę z ażurowych płyt, czy kostki betonowej na podsypce z piasku. Powierzchnia pod wiatę, może być zrobiona również z kamieni ozdobnych, ustawiona na drewnianym podeście, lub po prostu na trawie.
- Zrób wykopki pod słupki. W wykopy wlej mieszankę piasku i cementu. Słupki muszą być ustawione równo, ma to ogromne znaczenie dla całej budowy Twojej wiaty.
- Gdy beton zaczyna wysychać, ale jest jeszcze dosyć plastyczny, czas na mocowanie kotew. Jeśli fundamenty zawiążą się całkowicie, możesz umieszczać na kotwach, słupki konstrukcyjne. Pamiętaj, że zasada jest podobna, jak w przypadku słupków, a mianowicie – wszystko musi być umocowane prosto, to kluczowe dla zachowania stabilności. Jeśli nie mamy wprawy, lepiej jest poprosić o pomoc kogoś, kto zna się na budowlance lub po prostu wynająć osobę, która nam tą wiatę postawi. Wiaty są budowlami dosyć skromnymi, dlatego tak istotna jest stabilność. Gdy nasza wiata zbudowana jest niedbale lub niestarannie, niestety może grozić zawaleniem. Podczas wichury, czy burzy, fruwające elementy wiaty mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzi lub uszkodzić część elewacji domu lub stłuc szybę, zwłaszcza, gdy wiata i budynek mieszkalny są ustawione względem siebie w najmniejszej możliwej odległości.
- Słupki musisz zamocować przy pomocy śrub przelotowych. Całość powinna być idealnie wypoziomowana, ma to znaczenie dla stabilności konstrukcji.
- Następnym krokiem jest umocowanie płatwi, do których używa się złączy ciesielskich.
- Mocowanie krokwi zaczynamy od miejsca łączenia płatew i wyznaczania zaciosów. Zaciosy montujemy na łączniki stalowe o odpowiednim rozstawie.
- Przy ściankach ażurowych lub przy całkowitym braku ścian, bardzo istotne jest deskowanie. Deskowanie powinno przechodzić w wiatrownice – zapobiegnie to rozchodzeniu się deskowania.
- Należy też pomyśleć o odpowiednim orynnowaniu. Dzięki temu woda nie będzie gromadziła się we wnętrzu wiaty, uniemożliwiając korzystanie z niej lub powodując niszczenie, na przykład rowerów, ustawionych wewnątrz wiaty.
Jak zaaranżować wiatę?
Doskonałym pomysłem jest obsadzenie ścian wiaty roślinami pnącymi. Jeśli mamy ażurowe ściany, wówczas pnącza doskonale ozdobią niewielki budynek i uczynią go ciekawym i miłym dla oka akcentem w naszym ogrodzie. Wiata może służyć także, jako miejsce wypoczynku. Możemy postawić tam wygodną ławkę. Wiata może służyć, jako typowe miejsce do grillowania, czy spożywania posiłków.
Wiata jest dosyć prosta w budowie i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Może posłużyć także, jako budynek tymczasowy, na przykład, kiedy nie mamy jeszcze gotowego garażu. Jeśli nie mamy możliwości, ani umiejętności do tego, aby postawić wiatę ogrodową, możemy zamówić gotowy produkt. Należy się liczyć, oczywiście z tym, że do złożenia takiej gotowej wiaty, potrzebne będą nam narzędzia, a często też pomoc innych osób.