Najmodniejsze tworzywa do ogrodu i na balkon.

Wraz z początkiem marca zazwyczaj otwieramy sezon siewny i ogrodowy. Wielu z nas w tym czasie myśli o zakupach materiałów i produktów, które przydadzą się podczas prac ziemnych i okołodomowych. Balkon i otwarty taras lub altana będą się znacząco różnić między sobą pod względem warunków jakie będą tam panować w trakcie dnia i nocy. Jednak łączy je jedna wspólna cecha: produkty i materiały, które będą tam użytkowane powinny charakteryzować się wysoką jakością wykonania. Dlatego w artykule tym przedstawione zostaną najmodniejsze tworzywa, które posłużą przez wiele lat.

Produkty pochodzenia naturalnego

Wiklina lub rattan – nieprzemijający hit ostatniej dekady. Można powiedzieć, iż wiklina, która jest pozyskiwana z wierzby przetrwa na zewnątrz kilka, jak nie kilkanaście lat. Idealnie sprawdzi się w stylu boho (naturalne barwy, beże, brązy), ale też może być bielona, gdzie świetnie będzie współgrać z wystrojem lub dodatkami w stylu prowansalskim. Rattan jest nieco nowszym produktem jak wiklina i pozyskuje się ją z Ratangu czyli winorośli palmowej. Jest tak samo wytrzymała jak wiklina, ale przez konieczność importu jest to produkt nieco droższy. Obydwa materiały charakteryzuje jednak wysoka wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne, elastyczność pod względem stylów (pasuje do wielu) czy biodegradowalność. Wiklina i rattan to materiał pochodzenia roślinnego, więc nie stanowi zagrożenia dla środowiska.

Drewno – zajmuje od lat zaszczytne miejsce na podium popularności pod względem materiałów budulcowych. Na balkonie zastosowanie drewna może być nieco problematyczne, gdyż drewno jest dość ciężkie. Niemniej, jeśli jesteśmy pewni co do konstrukcji budynku i samego balkonu oraz tego jak do zamieszczenia takich elementów wystroju podchodzi administracja osiedla to można jak najbardziej dać ponieść się fantazji i umieścić kilka różnych drewnianych elementów. Większą elastyczność budowlaną dają nam altany tarasowe, werandy i podesty w ogrodach przy domach jednorodzinnych. Tam, o ile nas nie ogranicza budżet możemy zastosować drewno nawet jako element nośny konstrukcji, którą chcemy postawić na naszym terenie.

Kamień – ten materiał ciężko zastosować w formie wielkogabarytowej na balkonach. Głównie tutaj chodzi o ciężar, gdyż balkon ma ograniczone możliwości nośne. Na tarasie jednak może on być zastosowany nawet jako główna konstrukcja powierzchni tarasowej lub jako baza pod rabaty i ozdobnik np. betonowej balustrady.

Materiały przetworzone i sztuczne

Tworzywa sztuczne – technologia idzie do przodu, a zatem i ilość materiałów wykonanych z plastiku (polipropylen lub polieten) wzrasta i cieszy się dużą popularnością w codziennym użyciu. Materiał ten na szczęście jest zazwyczaj produkowany w bezpiecznej technologii i coraz więcej zużytych półproduktów (butelki, opakowania) jest ponownie przetwarzanych na zupełnie nowe przedmioty. Najbardziej popularne produkty tego typu jakie można użyć na tarasach i balkonach to donice, skrzynki, kufry z siedziskiem czy nawet regały, na których można postawić doniczki z rozsadami.

Beton – tego typu materiał jest zazwyczaj nazywany cementem architektonicznym. Specjalna receptura sprawia, że nie wygląda on aż tak ordynarnie jak ten najzwyklejszy, którego używa się do murowania ścian i fundamentów. Jest on na tyle elegancki, iż można go nawet zastosować jako wykończenie ścian wewnętrznych, przez co pomieszczenie zyska loftowy charakter. Beton jest również używany jako element dekoracyjny w takich produktach jak donice, skrzynki na kwiaty, a nawet blaty stołów czy ławki.

Metal, żeliwo – metal jest również jednym z najpopularniejszych produktów, które można zastosować na balkonach i tarasach. Jest stosunkowo lekki, tani. W przypadku produktów żeliwnych warto zwracać uwagę na ich wagę – nie wszystkie przedmioty z tego typu materiału są możliwe do zastosowania na balkonie przez ograniczone możliwości konstrukcji budynku. Niemniej jeśli jesteśmy pewni co do zastosowania tych materiałów w swoich ogródkach to jak najbardziej możemy na rynku zakupić elementy ozdobne takie jak stoliki, ławki czy nawet fontanny i zegary słoneczne. Co więcej, metaloplastyka wraca do łask trendowych, więc na rynku możemy spotkać coraz więcej sprzedawców oferujących produkty artystyczne.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*