Oczko wodne, kaskada, wodospady w naszym ogrodzie

Oczko wodne w ogrodzie

Jeżeli decydujemy się na budowę oczka wodnego w ogrodzie, to w pierwszej kolejności musimy zrobić projekt i nie mam tutaj na myśli profesjonalnej firmy, która zajmuje się projektowaniem ogrodów (oczywiście można z takiej skorzystać), ale taki nasz własny, unikalny, według własnej wyobraźni. Więc idziemy do naszego ogrodu i patrzymy, ale inaczej niż zwykle, ponieważ teraz szukamy najlepszego miejsca dla naszego małego, prywatnego jeziorka. Musimy to zobaczyć, tak jakby już było gotowe, weźmy ze sobą kartkę oraz ołówek i rysujmy, szkicujmy, sprawdźmy różne opcje miejsca dla naszego nowego oczka wodnego. Następnie musimy zdecydować się jaki kształt oraz wielkość będzie odpowiednia. O ile z kształtem możemy eksperymentować, to wielkość powinna być uzależniona od powierzchni ogrodu (ale nie jest to żadnym wymogiem). Najbardziej optymalnym miejscem, będzie takie, które jest częściowo nasłonecznione i częściowo zacienione, ponieważ pełne słońce, ogrzewając wodę będzie się przyczyniać do szybszego wzrostu glonów, oczywiście jak najbardziej wskazane są urządzania, które będą wspomagały czyszczenie jak specjalne odkurzacze, ale najważniejsze jest zamontowanie specjalnej pompy filtracyjnej. W przypadku zakupy pompy należy wziąć pod uwagę pojemność oczka wodnego.

Techniczne wykonanie oczka wodnego

Wbrew temu co może się komuś wydawać, zrobienie takiego bajorka nie jest skomplikowane, ważne jest aby każdą czynność wykonać dokładanie. Do dzieła:

  • wyznaczamy kształt oczka wodnego
  • wykopujemy dół odpowiedniej wielkości (pamiętajmy o skosach i półkach w ściankach do sadzenia odpowiednich roślin)
  • czyścimy dno z kamieni, korzeni…
  • wysypujemy warstwę piasku ok. 5-7 cm
  • kładziemy włókninę
  • kładziemy folię izolacyjną (specjalny rodzaj do oczek wodnych)
  • napełniamy wodą

Wykończenie

Na końcu odcinamy nadmiar foli (zostaw zapas ok.40 cm) i możemy przystąpić do estetycznego wykończenia. Obłóż brzegi ciekawymi kamieniami, posadź rośliny, które idealnie sprawdzą się w terenie w pobliżu oczka wodnego, wpuść ryby do wody, obok postaw stolik i ławkę i ciesz się swoją nową, piękną ozdobą ogrodu.

Kaskada w ogrodzie

Gdy już mamy oczko wodne, ale chcielibyśmy nadać mu charakter i wprowadzić więcej dynamiki w naszym ogrodzie, to super rozwiązaniem będzie kaskada. Wystarczy pomyśleć tylko jak przyjemnie będzie słuchać szumu wody, odpoczywając i relaksując się na własnej działce…Również w tym przypadku budowa nie jest w cale trudna ani skomplikowana, więc do dzieła:

Wykonanie techniczne

W pierwszej kolejności trzeba utworzyć nasyp nad oczkiem wodnym, im wyższy tym lepiej, ponieważ woda będzie miała dłuższą drogę do pokonania i da nam to lepszy efekt wizualny. Następnie przygotowujemy odpowiednio podłoże, po którym woda będzie spływać (usuwamy kamienie, korzenie i inne zanieczyszczenia.) Najlepiej aby trasa wody nie spływała jednostajnie w dół, zaprojektujmy różne uskoki. Następnie kładziemy włókninę, folię a obok wykopujemy rynnę którą będzie przeciągnięty wąż od pompy umieszczonej w oczku wodnym (tak będzie odbywał się obieg wody). Kiedy już wszystkie techniczne sprawy mamy załatwione, to czas na wykończenie czyli tą przyjemniejszą część. Brzegi oraz wszelkie progi i uskoki wykładamy różnego rodzaju kamieniami oraz skałami (oprócz wapiennych), można również wykonać konstrukcje drewniane. Pamiętajmy o tym aby dobrze zabezpieczyć brzegi foli, tak aby nigdzie nie były widoczne. Można również umieścić w naszej kaskadzie specjalne oświetlenie a efekt wow będzie murowany, wszystko obsadzamy różnego rodzaju kwiatami i roślinami. Kiedy wszystkie prace zostaną ukończone, to możemy cieszyć oczy (i uszy) naszym pięknym dziełem.

Wodospad w ogrodzie

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem będzie wykonanie wodospadu. Technicznie wszystko wygląda bardzo podobnie do kaskady z tą różnicą, że w nasypie zamotujemy tylko jedną wystającą poza nasyp płaską skałę lub kamień i woda spływając będzie spadać prosto do oczka, nie mając po drodze żadnych przeszkód. Trzeba pamiętać o specjalnym wzmocnieniu takiej konstrukcji, na przykład zaprawą murarską ( inny ciężar pojedynczego kamienia), sadzimy rośliny i kwiaty, montujemy oświetlenie i gotowe.

Bez względu na to którą opcję wybierzemy, każda bez wątpienia będzie piękną ozdobą ogrodu, a odpoczynek nabierze zupełnie nowego wymiaru, bo jak wiadomo woda działa na nas kojąco a relaks w jej pobliżu jest czymś bardzo przyjemnym. Można już sobie wyobrazić jak cudownie będzie po ciężkim dniu pracy usiąść sobie z filiżanką kawy i wsłuchać się w szum wodospadu…

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*