Ogród ekologiczny na balkonie: Jak stworzyć przyjazny dla środowiska ogród na balkonie lub tarasie

Przyjazny dla środowiska ogród na balkonie lub tarasie

W ostatnich latach, temat oszczędzania ziemi i ekologii przybiera na sile. Wiele osób zaczyna zwracać uwagę na to, co jedzą, jakie produkty wykorzystują, oraz jakie skutki dla środowiska niosą za sobą ich decyzje. Ogród na balkonie lub tarasie, to jedna z metod jak włączyć się w tę tematykę.

Przygotowanie podłoża

Ważnym elementem stworzenia ogrodu na balkonie lub tarasie, jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. Przyjazne dla środowiska rozwiązanie, to wykorzystanie kompostu. W krótkim czasie możliwe jest samodzielne wykonanie kompostu, z użyciem odpadów organicznych np. skórki z warzyw czy jajek. Kompost jest doskonałym nawozem, który nie tylko wpłynie korzystnie na rozwój roślin, ale również zredukuje ilość tworzących się na balkonie odpadów.

Wybór roślin

Najważniejszym elementem ogrodu na balkonie lub tarasie są rośliny. Ważne, aby wybierać gatunki dostosowane do warunków panujących na balkonie – intensywnego słońca w ciągu dnia, ale również wiatru, który może zniszczyć młode, delikatne pędy. W okresie wiosenno – letnim, na balkonie najlepiej prezentują się kwitnące rośliny, takie jak petunie, begonie, surfinie oraz wiele innych.

Wykorzystanie naturalnych środków ochrony roślin

Nie chcąc szkodzić środowisku, warto wykorzystać naturalne metody, które skutecznie ochronią rośliny przed szkodnikami i chorobami. Na przykładzie storczyków, możemy wykorzystać właściwości cynamonu – przykrywając go nasionami storczyka, skutecznie zabezpieczymy nasze rośliny przed grzybami i pleśnią.

Recykling na balkonie

Ogrodem na balkonie czy tarasie, możesz również zrobić wrażenie na przyjaciołach i gościach, pokazując jak wiele można osiągnąć, wykorzystując przedmioty recyklingowe. Doskonale do tego celu nadają się palety, które po odpowiednim przygotowaniu posłużą jako półki czy donice.

Podsumowanie

Tworzenie przyjaznego dla środowiska ogrodu na balkonie czy tarasie, to niewielki, ale skuteczny krok na drodze do ochrony naszej planety. Wykorzystując naturalne rozwiązania i odpadki, które w wyniku kompostowania, zamienią się w nawóz dla naszych roślin, osiągniemy nie tylko piękne, ale również zdrowe działanie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*