Ogród i dom – jak je połączyć?

Harmonijne połączenie ogrodu i domu powinno być starannie zaplanowane, tak, aby te dwie części tworzyły spójna całość. Pod uwagę należy wziąć wygląd budynku, przeszklenia, czyli odpowiednio duże okna, taras, a także charakter aranżacji domu. Jeśli nasze wnętrze jest urządzone na przykład w stylu rustykalnym, możemy postawić na typowo wiejski ogródek. Jeśli zaś, mamy wnętrze minimalistyczne i nowoczesne, ogród również powinien nawiązywać do tego stylu.

Nawierzchnia tarasu i ścieżki:

Idealnie jest gdy nawierzchnia tarasu jest jakby przedłużeniem płaszczyzny podłogi domu. Nie ma jednak potrzeby, aby na tarasie stosować identyczne materiały, takie jak w domu. Czasami jest to wręcz niemożliwe, ze względu na parametry paneli, drewna lub płytek. Te same materiały, narażone na czynniki atmosferyczne, szybko ulegną zniszczeniu. Powinny być to jednak elementy podobne, na przykład jeśli chodzi o barwę, czy fakturę. Ścieżka prowadząca od furtki do drzwi może nawiązywać też do materiału, z jakiego wykonana jest podłoga tarasu. Jeśli nawierzchnia tarasu jest wykonana z drewna, możemy wyłożyć ścieżkę, ciemną kostką brukową. Jeśli podłoga naszego tarasu jest wykonana z jasnego drewna, to wówczas zarówno schody, jak i ścieżka prowadząca do domu, powinna być wykonana z jasnych materiałów, które nie będą ,,gryzły ” się z nawierzchnią tarasu.

Meble ogrodowe, a pozostałe elementy dekoracyjne ogrodu:

Jeśli na naszym tarasie stoją białe meble ogrodowe, możemy wprowadzić też elementy bieli do samego ogrodu. Spójność tych dwóch przestrzeni, czyli tarasu i ogrodu, uzyskamy, gdy wstawimy białe donice z kwiatami, poidełko dla ptaków w tym samym kolorze, lub zdecydujemy się na biały płot. Ogrody naturalistyczne i skalne, doskonale współgrają z domami i tarasami z bali, a także pasują do domów i tarasów wykonanych w stylu typowo wiejskim.
Oświetlenie tarasu powinno być też spójne z rodzajem oświetlenia zamontowanego przy ścieżce. Lampy i latarnie mogą stylistycznie nawiązywać do skrzynki na listy, która będzie odzwierciedlała ten sam styl, co oświetlenie.

Do mebli rattanowych pasują niemal wszystkie aranżacje ogrodowe, począwszy od tych, które mają minimalną liczbę roślin łatwych w uprawie, aż po te aranżacje, które obfitują w okazałe i duże rośliny. Pamiętajmy też, że meble ogrodowe, o ile to możliwe, powinny być spójne stylistycznie z wyposażeniem domu. Możemy postawić na te same odcienie kolorystyczne, co w przypadku domowych mebli wypoczynkowych, lub uszyć poduchy do siedzenia na tarasie, z tych samych materiałów, które zostały wykorzystane w domu. Jeśli kupujemy meble ogrodowe, warto też zwrócić uwagę na to, czy się składają. Jeśli nie, zastanówmy się, gdzie będziemy je trzymać przez okres zimowy, tak aby nie uległy zniszczeniu. Jeśli są lekkie, możemy wynieść je na strych, ale większość osób trzyma meble ogrodowe poza sezonem w garażu.

Ogród i dom – jak je połączyć?

Bardzo istotną kwestią jest także odpowiednie przeszklenie drzwi tarasowych i okien wychodzących na ogród. Duże przeszklenia zapraszają niejako ogród do domu i pozwalają cieszyć się ładnym widokiem bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Dlatego warto pomyśleć o takich roślinach, które nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych oraz mają atrakcyjny wygląd przez cały rok. Takimi roślinami z całą pewnością są zimozielone krzewy, także iglaste, które nie gubią liści ani igieł. Przeszklone drzwi tarasu, w okresie letnim będą z pewnością bardzo często otwarte. Wówczas ta stylistyczna spójność powierzchni podłogowej, o której mowa powyżej, będzie bardzo korzystnie wyglądała i nie wprowadzi wizualnego chaosu. Tuż przy drzwiach tarasowych, po stronie wewnętrznej, czyli w domu, możemy ustawić też, o ile mamy miejsce donice, które są w tym samym stylu co donice umieszczone na tarasie. Taki zabieg dodatkowo podkreśli jednolity charakter tych obu przestrzeni.

Eklektyczny dom – eklektyczny ogród

Eklektyczność, zarówno we wnętrzach, jak i tarasach oraz ogrodach wymaga wyczucia i umiejętnego łączenia na pozór niepasujących elementów stylistycznych. Aranżacja pomieszczeń w takim stylu nie jest łatwa i trudno także zaaranżować pasujący do takiego wnętrza ogród. Oczywiście, jeśli podoba nam się eklektyczność, możemy na nią postawić. Najważniejsze jest bowiem to, abyśmy my sami dobrze się czuli w naszych domach i ogrodach. Często bardzo oryginalne kompozycje kwiatowe powstają zupełnym przypadkiem. Dlatego jeśli lubimy kreatywne eksperymenty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby eklektyzm wprowadzić również do naszego wnętrza oraz ogrodu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*