Tworzenie harmonijnych i minimalistycznych ogrodów japońskich
W Japonii ogrody są traktowane jak sztuka, której celem nie jest tylko uświetnianie przestrzeni, ale również przynoszenie spokoju i harmonii. Ogród japoński to przestrzeń, która jest w pełni zintegrowana z otoczeniem, a jednocześnie tworzy spokojną i minimalistyczna przestrzeń do odpoczynku.
1. Historia ogrodów japońskich
Ogród japoński ma swoje korzenie w tradycji buddyjskiej, która zakładała, że wieczna harmonia i równowaga natury powinna być odczuwalna także w przestrzeni człowieka. Ogród japoński z uwagi na swoją funkcję – miejsce medytacji i skupienia – musiał być prosty, spokojny i pełen symboliki. Dlatego też, jego elementy wywodzą się z natury. Np. kamienie miały przypominać góry, piasek – rzeki, a drzewa i krzewy miały wprowadzać w ogrodzie odrobinę natury.
2. Podstawowe elementy ogrodu japońskiego
Ogród japoński to przede wszystkim harmonijne połączenie drzew, krzewów, wody, kamieni i mostów. Wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać i tworzyć niesamowity klimat naturalny. Elementy, które zazwyczaj występują w ogrodach japońskich to:
– Kamienie – jednym z najważniejszych elementów są kamienie. Mają one bardzo ważne znaczenie symbolizując wieczność, trwałość i spokój. W ogrodzie japońskim kamienie są poukładane w taki sposób, aby tworzyły kaskadowe stawianie gór i wzgórz.
– Mosty – mosty są bardzo charakterystycznym elementem ogrodów japońskich. Symbolizują one przejście ze świata zewnętrznego do wewnętrznego, jak i odosobnienie i proces przekraczania barier. Często też bywają nieco szersze niż w innych ogrodach, aby umożliwić przejście nawet osobom niepełnosprawnym.
– Woda – jest najważniejszym elementem ogrodu japońskiego i symbolem czystości i przejrzystości. Jej rolą jest wprowadzenie spokoju, wrażenia płynności i wizualnego odbicia natury. Woda jest zazwyczaj ustawiana w taki sposób, aby wyglądała na naturalną, jakby była płynnym strumieniem z rzeki.
– Drzewa i krzewy – drzewa i krzewy w ogrodzie japońskim pełnią wiele ważnych funkcji. Zapewniają cień, chronią przed codziennymi hałasami, ale przede wszystkim wprowadzają do ogrodu naturalny klimat. Wg. buddystów każde drzewo ma swoją duszę, a pielęgnacja rośliny daje człowiekowi harmonię.
– Roślinność – roślinność to jedno z najważniejszych elementów każdego ogrodu. W ogrodzie japońskim musi być spójna i harmonijna, dzięki czemu staje się on wyjątkowo piękny. Rośliny powinny być ustawione w ten sposób, aby rytmicznie się powtarzały i harmonijnie wprowadzały gościa w stan spokoju.
3. Jak zaprojektować ogród japoński?
– Pierwszym krokiem w stworzeniu ogrodu japońskiego jest zaplanowanie. Gdy mamy rozeznane, które elementy składowe będą odgrywać w nim najważniejszą rolę, możemy stworzyć projekt ogrodu.
– Najważniejsze w ogródku japońskim jest harmonia, dlatego też należy zadbać, aby elementy były ze sobą spójne i proporcjonalne. Określamy styl i dobieramy rośliny w taki sposób, aby tworzyły spójną całość.
– Najlepiej ogród zbudować na płaskiej powierzchni, lub lekkim wzniesieniu, aby wyglądał bardziej naturalnie i przypominał krajobraz górski.
– Podłoże powinno być równomierne, wyłożone matą, którą pokryjemy ściółką.
– Kolejnym krokiem jest nawodnienie ogrodu. Dużo lepiej, jeśli do jego nawadniania użyjemy akwapora czyli membrany, która pozwala na mieszanie wody i powietrza, gwarantując optymalną ilość tlenku wargowego dla roślin.
4. Ogród japoński jako symbol harmonii
Ogród japoński to przede wszystkim symbol harmonii i równowagi pomiędzy człowiekiem a naturą. Jest to miejsce, gdzie zapomina się o codziennych problemach i stresie, a skupia się na medytacji i wyciszeniu. Wszystkie elementy, które występują w ogrodzie japońskim, mają swoje miejsce i znaczenie. Kamienie symbolizują trwałość, mosty, które prowadzą do wyspy błogosławieństwa, oczyszczenie wody, a drzewa miałyby uchronić przed niszczycielami.
5. Minimalizm w ogrodzie japońskim
Wszystkie elementy, jakie występują w ogrodzie japońskim, są oszczędne, a cały ogród jest prosty i minimalistyczny. Zdecydowanie należy tu postawić na jakość, a nie ilość. Można powiedzieć, że ogród japoński to połączenie klasycznej sztuki ogrodowej z filozofią Zen. Dlatego też ten typ ogrodów jest szczególnie polecany tym, którzy szukają prostoty i harmonii w swoim życiu.
Podsumowanie
Ogród japoński to nie tylko ziołowy składnik kuchni, ale przede wszystkim miejsce, w którym można odpocząć i zrelaksować się. Wymaga on jednak sporego zaangażowania, szczególnie w kwestii projektowania i pielęgnacji. Najważniejsze, aby w ogrodzie japońskim panowała harmonia i równowaga pomiędzy człowiekiem i naturą. Dlatego też, warto zacząć od zadbania o harmonię w swoim prywatnym ogrodzie, a może właśnie stworzysz własny japoński ogród?