Ogrody miejskie znajdują się zazwyczaj na niewielkich posesjach. Bardzo często są one usytuowane pomiędzy zabudową szeregową lub domami jednorodzinnymi. Ogród miejski służy przede wszystkim do wypoczynku i relaksu dla ich właścicieli.
Ogród miejski, jaki powinien być?
Zaplanowanie niewielkiej przestrzeni może być nieco kłopotliwe. Dlatego przede wszystkim należy pamiętać, aby taki ogród był podzielony na kilka stref. Takie jak:
- Strefa gospodarcza. Obejmuje miejsce na śmietnik, kompostownik, czy różne skrzynki, na przykład z licznikami. Bardzo dobrym pomysłem jest obsadzenie tych mało estetycznych miejsc roślinami pnącymi. Doskonale zamaskują one nieciekawe elementy ogrodu.
- Strefa rekreacyjna. Może być nią taras, zlokalizowany przy jednej ze ścian. Na tarasie można zaaranżować mini ogródek warzywno – ziołowy. Postawimy tu donice ze świeżymi ziołami, skrzynki z niewielkimi pomidorkami koktajlowymi, czy nawet truskawki. Oprócz tego w strefie rekreacyjnej powinny się znaleźć komfortowe meble, które są przeznaczone do użytku na dworze.
Zwykle meble mogą ulegać wypaczeniu lub będą po prostu niszczały stojąc na zewnątrz. Na tarasie można postawić także donice z sezonowymi kwiatami, jak na przykład: bratki w kwietniu, w lipcu i sierpniu pelargonie, jesienią natomiast – wrzosy. Na terenie posesji, poza tarasem, możemy też zaaranżować niewielki ogródek warzywny. Powinien być on oddzielony płotkiem, lub innym rodzajem ogrodzenia. W małym ogródku warzywnym możemy sadzić marchew, szczypiorek, sałatę lub rzodkiewkę. Przy ogrodzeniu granicznym z sąsiednią posesją, możemy posadzić krzewy owocowe, takie jak: czarna lub czerwona porzeczka, maliny, a także borówki. Pamiętać należy przy tym o wymaganiach dla danej uprawy krzewów owocowych. Zanim posadzimy je, upewnijmy się, że stanowisko będzie odpowiednio nasłonecznione, a gleba odpowiada preferencjom rośliny.
Zanieczyszczenia powietrza a ogród miejski:
Główną cechą ogrodu miejskiego jest posadzenie w nim roślin, które pochłaniają zanieczyszczenia środowiska. W Polsce okres wegetacji roślin nie jest zbyt długi, dlatego warto posadzić w ogrodzie miejskim krzewy zimozielone, w tym iglaste. Krzewy te mają przez niemal cały rok, lub przez cały rok, atrakcyjny wygląd, nie gubią liści czy igieł. Wśród roślin, na które możemy zwrócić uwagę, znajdują się jałowiec sabiński, cyprysik Lawsona, metasekwoja chińska, jałowiec chiński czy daglezja zielona. Krzewy te pochłaniają i neutralizują szkodliwy ołów unoszący się w powietrzu i metale ciężkie.
Oświetlenie i wygląd posesji od frontu:
Wygląd posesji przed domem powinien być schludny i estetyczny. Na małych przestrzeniach nie poleca się sadzenia wielu gatunków roślin. Ich namnożenie wpływa na odbiór wizualny – tworzy chaos i bałagan. Ponadto, należy też zwrócić uwagę na to, aby ścieżka prowadząca do domu była na tyle szeroka, by umożliwiała swobodne wyminięcie się dwóch osób. Jej nawierzchnia musi być dostosowana do tego, aby możliwe było przejechanie wózkiem lub rowerem. Zarówno ścieżka, jak i wejście do domu musi być dobrze oświetlone. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie podświetlenia dla wybranych roślin. Pamiętajmy jednak, aby to wejście do domu i sama ścieżka do niego miała mocniejsze światło. Jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca, możemy postawić również karmnik dla ptaków lub poidełko, a także figurki. Jednak i w tym przypadku kierujmy się zasadą minimalizmu. Przy średnich lub małych przestrzeniach lepszy jest umiar.
Ogród na balkonie
Każdy niemal balkon można zamienić w przyjemne, zielone miejsce do wypoczynku. Wiele osób uprawia na balkonie pożyteczne warzywa lub zioła. Pamiętajmy o preferencjach roślin. Jeśli będą miały zapewnione optymalne warunki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na balkonie wyrosły truskawki, poziomki, pomidorki koktajlowe czy marchew. Bardzo dobrym pomysłem, jeśli mamy zamiar uprawiać warzywa lub truskawki na balkonie jest posadzenie roślin, które przyciągnął owady zapylające. Trzeba się jednak liczyć z tym, że do domu mogą wlatywać pszczoły czy osy. Dlatego, jeśli planujemy założenie ogródka na balkonie, przydadzą nam się siatki, które są montowane na ramy okienne. Dzięki temu do domu nie dostana się owady, a mimo to możliwe będzie wietrzenie pomieszczeń. Ogródek taki wymaga również pracy i doglądania roślin. Pamiętajmy, aby usuwać z donic chwasty, odpowiednio podlewać nasze rośliny, oraz jeśli jest taka konieczność, podwiązywać łodygi. Niektórzy korzystają też ze specjalnych odmian karłowatych – są one doskonałe do posadzenia właśnie na balkon.