Niewielki ogród, a dużo możliwości
Ogrody przydomowe to tworzone z pasją i zaangażowaniem miejsca, które dają ogromne pole do popisu zarówno pod kątem aranżacji, jak i możliwości uprawy. Małe ogródki przydomowe to wyzwanie, ale również i szansa na stworzenie niesamowitej przestrzeni, która zaspokoi wszystkie potrzeby domowników.
Projektowanie wyjątkowego ogródka – jak to zrobić?
Projektowanie małego ogrodu przydomowego to proces, który wymaga pomysłu, cierpliwości i zaangażowania. Najważniejsze jest uzyskanie harmonijnej i wyważonej struktury ogrodu, w której miejscem kluczowym jest roślinność, ale nie tylko.
1. Na początek planowanie i rysunek
Podstawą jest stworzenie planu rysunkowego ogrodu. Dobrze odnaleźć w nim między innymi miejsce na trawnik, taras, ale również elementy wykończenia jak ścieżki. Rysunek to dobry sposób na otrzymanie oglądu końcowego naszej przestrzeni.
2. Dobieranie optymalnej roślinności
Roślinność jest kluczowa, ponieważ to ona tworzy cały charakter ogrodu. Dobierając roślinność należy zwrócić uwagę na piękno, ale również odpowiednie wielkości, a także na to, jakie warunki potrzebują do wzrostu i rozwoju.
Ważne wskazówki
– Niewielki ogródek najlepiej prezentuje się w stonowanych, pastelowych kolorach,
– W staraniu się o spójność i zgodność stylu warto zastanowić się nad konkretnym stylem ogrodowym, np. angielskim czy egzotycznym,
– Roślinność nie musi ograniczać się tylko do horyzontalnej przestrzeni – warto pomyśleć o wykorzystaniu wysokości, np. za pomocą pnączy.
3. Odpowiednie materiały wykończeniowe
Odpowiednie materiały to klucz do stworzenia harmonijnej przestrzeni. Cegła, drewno, kamień, to tylko niektóre z propozycji, które odpowiadają za ostateczny wygląd ogrodu przydomowego.
Podsumowanie
Mały ogródek przydomowy może stanowić miejsce odpoczynku i relaksu, ale również i miejsce, które wzbudza podziw i zdumienie swoim pięknem i estetyką. Odpowiednio zaplanowany i wykonany to niewątpliwie ozdoba każdej posesji.