Ogrodzenie działki – od czego zacząć?

Planowanie budowy ogrodzenia należy rozpocząć od udania się do odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego. W danej jednostce należy upewnić się, czy plan zagospodarowania przestrzennego nie będzie ulegał poważnym zmianom. Kiedy droga zmienia się z drogi gminnej w powiatową, odstęp od pasa drogowego do płotu musi być większy niż w przypadku, gdy chodzi o drogę gminną. Jeśli mamy wątpliwości, najlepiej jest ustawić ogrodzenie w takiej odległości, o ile mamy miejsce, aby w przypadku przekształcenia drogi, nie trzeba było demontować bramy ogrodzeniowej.

Prace projektowe – jak przygotować projekt?

Wykonanie projektu ogrodzenia zlecamy w większości przypadków architektom, którzy wykonują także projekt budynku mieszkalnego oraz garażu. Możemy też zwrócić się do firmy, która zajmuje się tylko ogrodzeniami. Taka firma wykona odpowiednie pomiary działki, a także zapewni transport elementów ogrodzenia oraz profesjonalny montaż. Samodzielne ustawienie ciężkiego ogrodzenia może być niemożliwe. Pamiętajmy też, że nie obędzie się bez specjalistycznych narzędzi, które pomagają zamontować ogrodzenie, w ten sposób, aby stało ono równo. Niechlujnie i mało starannie wykonane ogrodzenie działki, stanowi zagrożenie dla ludzi, nieestetycznie wygląda oraz jest po prostu niestabilne.

Wybieramy najlepsze ogrodzenie działki:

Zarówno ogrodzenie, jak i brama wjazdowa powinny nawiązywać do stylu, w jakim jest wykonany dom. Ogrodzenie powinno być również spójne z aranżacją ogrodu. Warto też wybrać ogrodzenia, które odznaczają się trwałością. Najbardziej trwałe materiały, które mogą być użyte do odgrodzenia działki to metal oraz materiały pochodne. Bardzo często do odgradzania, stosuje się metalowe siatki, o różnej gęstości oczek. Siatka ogrodzeniowa z bramą kutą jest doskonałym połączeniem, które zapewnia stabilność konstrukcji oraz skutecznie oddziela naszą posesję od działek granicznych. Gęsta siatka lub panele ogrodzeniowe uniemożliwiają też wtargnięcie dzikich zwierząt na teren działki. Ogrodzenie wykonane z kutych przęseł jest z pewnością droższe od siatki, ale jednocześnie bardziej wytrzymałe. Nie zawsze chroni przed nieproszonymi gośćmi z lasu, na przykład lisami czy innymi drobnymi ssakami. W przypadku bram kutych, wystarczy je zazwyczaj pomalować, aby nabrały nowego wyglądu i zostały tym samym odświeżone. Jeśli natomiast dojdzie do pęknięcia siatki, najprostszym sposobem jest złączenie jej przy pomocy dodatkowego drutu, co nie wygląda korzystnie.

Aranżacja ogrodu a ogrodzenie działki:

Kiedy ogrodzenie jest już gotowe i zostało umieszczone na posesji, możemy pomyśleć o tym, aby nabrało ono ciekawego charakteru. Metalowa konstrukcja na ogół sama w sobie nie prezentuje się atrakcyjnie. Aby zmienić ten stan rzeczy, możemy posadzić w pobliżu efektowne rośliny pnące. Pnącza są idealne do tego, aby zamaskować nie tylko metalowe ogrodzenie – są doskonałe do maskowania kratownic, skrzynek oraz miejsc, w których stoją kontenery na śmieci. Oprócz tego możemy też w pobliżu ogrodzenia z siatki, czy paneli posadzić karłowate drzewka iglaste. Dzięki temu, nasza posesja będzie nieco schowana przed ciekawskim wzrokiem z zewnątrz. Jeśli zamiast siatki lub paneli mamy solidne ogrodzenie, na które składają się kute przęsła, możemy podobnie, jak w przypadku siatek, posadzić w pobliżu drzewa iglaste lub zimozielone krzewy, które zachowują ładny wygląd przez cały rok i tym samym strzegą prywatności mieszkańców. Wybierając najlepsze ogrodzenie na naszą posesję warto wziąć więc pod uwagę nie tylko stabilność i solidność, ale także elementy estetyczne oraz to, jak ogrodzenie będzie komponowało się z całością zabudowy i ogrodem.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*