Oświetlenie ogrodu – jak to zrobić dobrze?

Posiadacze domu z ogródkiem, choćby nawet małym, są wielkimi szczęściarzami. Ogród to nasz kawałek ziemi, który możemy przeznaczyć na rekreację i wypoczynek, a dla wielbicieli prac ogrodowych to prawdziwa gratka. Dobrze urządzony ogród to taki, który cieszy nasze oko i nasze serce. W zaaranżowanie wymarzonego ogrodu trzeba włożyć trochę pracy, ale efekty końcowe zazwyczaj ten czas i wysiłek wynagradzają. Ogród to przecież nie tylko pięknie urządzony taras z meblami ogrodowymi o stylowymi dodatkami. To nie tylko piękne rośliny, oczka wodne i ozdoby, ale także niezwykle ważne oświetlenie.

Jak oświetlić ogród?

Oświetlenie jest w ogrodzie niezbędne. Dzięki niemu możemy cieszyć się naszym kawałkiem ziemi nawet, gdy zapadł już zmrok. Odpowiednie oświetlenie także podkreśli naszą aranżację i doda przyjemnego klimatu, który będzie nas zachęcał do podziwiania ogrodu. Aby oświetlenie spełniało swoją rolę i dobrze wkomponowało się w aranżację naszego ogrodu, trzeba dokładnie przemyśleć jakie lampy chcemy w nim widzieć i w jakich miejscach warto je umieścić. Jeśli ustawisz oświetlenie w losowych miejscach, nie będzie wyglądało to ani ładnie ani estetycznie, a już na pewno nie będzie zachęcało do spędzania w ogrodzie wieczorów. Pamiętaj też, że dużo wcale nie oznacza dobrze. Oświetlenie powinno być rozmieszczone w taki sposób, w jaki najlepiej to sobie wyobrażasz. Przemyśl więc kilka koncepcji i wybierz taką, która według ciebie będzie prezentowała się najlepiej.

Jeśli posiadasz w swoim ogrodzie ścieżki, warto ustawić przy nich kilka lamp. To zawsze wygląda dobrze i umila drogę do domu, ponieważ już w ogrodzie z takim klimatem czujesz się jak w ciepłym domu. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością lamp, będzie to wyglądało źle. Możesz za pomocą światła podkreślić elementy architektoniczne takie jak taras czy oczko wodne. Trzecim rozwiązaniem jest podkreślenie światłem jedynie wybranych roślin. Pamiętaj, że aby efekt nie był przesadzony warto wybrać dwie z tych trzech kategorii do oświetlenia. Lampy wybieraj tylko u sprawdzonych producentów i tylko takie, które są przeznaczone specjalnie do użytkowania w ogrodzie.

Pamiętaj także, że oświetlenie w ogrodzie poza funkcją dekoracyjną, może zadbać również o bezpieczeństwo domowników. Warto pomyśleć o umieszczeniu lamp na budynku, przy drzwiach i garażu. Najlepiej wybrać lampy energooszczędne, które posiadają czujniki ruchu.
Jeśli zastanawiasz się jaki rodzaj lamp wybrać, weź pod uwagę te energooszczędne. Bardzo dobrym i wygodnym rozwiązaniem są lampy solarne, które ładują się w dzień a swoje piękne światło ujawniają gdy zapada zmierzch. Kwestia wzorów i kolorów lamp, należy do ciebie i twojego gustu. Modne są lampy proste, minimalistyczne. Jeśli chcesz bardziej spektakularnego efektu wybierz lampy w kształcie kuli.

Taras to miejsce, które także warto oświetlić. Jeśli nie chcesz jednak, aby był oświetlony cały czas, zamontuj lampę przy wyjściu na taras. Może to być lampa, którą zapalasz w domu, tak jak inne światła. Warto też rozważyć zakup przenośnego biokominka, który przystosowany jest do użytkowania w ogrodzie. Kolejne klimatyczne rozwiązanie to lampiony, które możesz umieścić na przykład w altanie ogrodowej albo na elementach aranżacji tarasu. Takie lampiony zasilane na baterie można kupić w każdym sklepie z wyposażeniem ogrodowym. Są bardzo wygodne w użytkowaniu i tworzą niesamowity klimat.

Podsumowanie

Oświetlenie ogrodu dodaje mu wiele uroku, zachęca do spędzania w nim czasu. Warto pomyśleć o jego odpowiednim podkreśleniu za pomocą światła. Lampy można umieścić przy ścieżkach, na elewacji domu, podkreślając rośliny, taras albo inne elementy, takie jak oczko wodne czy altana ogrodowa. Wszystko zależy od twojej wyobraźni i twojego upodobania. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością oświetlenia, wybierać lampy energooszczędne, przeznaczone do oświetlania na zewnątrz. Lampy powinny mieć wysokie IP i być wykonane z materiałów, które są trwałe. W tej kwestii bardzo dobrze sprawią się lampy wykonane z aluminium albo stali nierdzewnej. Tego typu lampy nie zepsują się po jednym sezonie, a będą służyły ci przez długie lata, umilając widok na ogród i czas spędzany w nim wieczorem. Odpowiedni klimat, który możesz uzyskać poprzez oświetlenie ogrodu jest naprawdę bardzo ważny i potrafi odmienić ogród. W takim ogrodzie będziesz spędzać czas przyjemnie, będzie to twoja dodatkowa przestrzeń do relaksu i odpoczynku, niezależnie od tego, czy jest dzień, wieczór czy noc.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*