Projektowanie i zakładanie ogrodu

Piękny ogród jest marzeniem dla wielu osób. Jeśli posiadasz swój dom, lub planujesz jego zakup, wówczas możesz zacząć planowanie swojego ogrodu, tak aby spełniał on wszystkie potrzebne i ważne dla Ciebie funkcje, a przede wszystkim aby spełnił Twoje marzenia o pięknym ogrodzie. Aby ogród był dobrze zbilansowany i możliwie samowystarczalny należy odpowiednio go zaprojektować. Co w takim razie należy wziąć pod uwagę planując ogród? Jakie aspekty prac ogrodowych powinny być szczegółowo zaplanowane i dogłębnie przemyślane? Prześledźmy wszystkie poszczególne etapu projektowania ogrodu.

Projektowanie ogrodu – mapowanie terenu

Twoim pierwszym krokiem powinno być wykonanie mapy terenu ogrodu. Możesz to zrobić korzystając z serwisu geoportal. Potrzebujesz do tego rzutnika i dużego kawałka papieru, najlepiej brystolu. Na przyklejony do ściany papier rzucasz swój teren widoczny w serwisie geoportal i odrysowujesz wszystko, co znajduje się na działce. Zatem ważne jest, abyś odrysował przede wszystkim kształt działki i tylko symbolicznie oznaczył co znajduje się w jej najbliższym sąsiedztwie. Na obrys nanieś wszystko, drzewa, krzewy, ścieżki, drogi, wodę i nachylenie terenu, a także słupy, ławki – po prostu wszystko co się na niej znajduje. Po odrysowaniu działki ołówkiem połóż papier na podłodze i popraw kontury, które rysowałeś ołówkiem. Użyj do tego markerów, kredek lub zakreślaczy. Dobrze jest używać kolorów intuicyjnie, czyli granice działki zaznacz na czarno, dachy budynków na czerwono, ścieżki na brązowo, drzewa i krzewy na zielono, a wodę na niebiesko. W ten sposób uzyskasz pełen obrys swojego terenu, na którym będziesz mógł rozpocząć pracę projektową. Pamiętaj także, aby odrysować skalę, na której pracujesz, abyś mógł adekwatnie planować nowe obiekty w swoim ogrodzie.

Kompost i źródła wody

Dobrze jest, abyś w swoim projekcie uwzględnił kompostownik oraz retencję wody. Kompostownik będzie bardzo ważny, jeśli zdecydujesz się na uprawę ogrodu jadalnego. Każdy kompostownik powinien być osłonięty od deszczu i ustawiony na uboczu ogrodu, jednocześnie będąc raczej blisko domu. Ważne jest, abyś nie musiał przebywać dużych odległości chcąc skorzystać z kompostownika lub chcąc dorzucić do niego resztki obiadowe. W ten sposób zaczniesz wytwarzać swój własny nawóz, który wzbogaci i wykarmi Twoje rośliny, przyczyniając się do ich szybszego i bujniejszego wzrostu.

Inny ważny element to zbieranie deszczówki, czyli retencja wody. Korzystaj z każdego zadaszenia, które masz, stawiając pod rynnami beczki gromadzące wodę. Możesz także pójść na całość i wkopać w ziemię większy zbiornik, z którego będziesz mógł pozyskać wodę w czasie suszy czy zmniejszonych opadów atmosferycznych. Dokładnie zaplanuj, gdzie umieścić taki zbiornik, aby woda nie musiała w rurach podróżować bardzo daleko do miejsc, które masz zamiar regularnie podlewać.

Kolejny sposób na gromadzenie wody to wykopywanie tak zwanych swaili, czyli wałów zbierających wodę. Taki wał należy wykopać w miejscu większego nachylenia terenu. Spływająca ze skosu woda zatrzyma się na wale i w ten sposób zostanie przechwycona i zatrzymana w gruncie. W innym wypadku woda spłynie na koniec działki i ostatecznie nie zatrzyma się na Twoim terenie. Wokół takich wałów zaplanuj rośliny, które najbardziej wymagają wody, ponieważ będzie to teren wyjątkowo dobrze nawodniony.

Zaplanuj co będziesz siać i sadzić

Kolejny krok to wybranie, jakie rośliny zasadzisz w swoim ogrodzie. Zrób listę wszystkiego, co chcesz posadzić, a następnie sprawdź w tabelach ogrodniczych, czy te rośliny mogą rosnąć blisko siebie. W ten sposób będziesz mógł zacząć planować skupiska roślin i rozmieszczać je na terenie swojego ogrodu. Warto też dobrać do danej rośliny roślinę pomocniczą. Roślina pomocnicza będzie mogła pełnić szereg różnorodnych funkcji. Przykładowo może ona być dobrym pokarmem dla szkodników, które zjedzą roślinę pomocnicza zamiast główny plon. Może ona także wydzielać substancje, które będą dodatkowo karmiące dla naszego głównego plonu, użyźniając w ten sposób glebę. Ostatecznie może ona pełnić funkcję okrywającą, chroniąc glebę przed nadmiernym wysuszeniem poprzez promienie słoneczne.

Swój ogród powinieneś także zaplanować w czasie, nie tylko w przestrzeni. Na miejscu, w który zbierzesz wiosenną rzodkiewkę możesz zasiać jesienną dynię. Zatem będziesz poruszać się także po porach roku. Taki plan siewów i zbiorów możesz wykonać na kartce, gdzie tylko schematycznie odrysujesz swój ogród (nie musi to już być tak dokładny obrys jak w przypadku pierwszego, głównego arkuszu do planowania całego ogrodu).

Rozmieść istotne elementy w ogrodzie

Zaplanuj funkcjonalne aspekty swojego ogrodu. Jeśli planujesz strefę wypoczynkową, wówczas umieść ją na swojej mapie, wraz ze wszystkimi potrzebnymi do niej sprzętami, takimi jak leżaki, stół ogrodowy czy parasol. Ważne, aby to miejsce było blisko składu lub magazynu, abyś nie musiał tych rzeczy nosić przez długi dystans, co byłoby bardzo niewygodne i niepraktyczne. Tak samo zaplanuj budynek szklarni, czy inne budynki, które są dla Ciebie istotne (może to być np. warsztat).

Pamiętaj, że planowanie ogrodu nie powinno odbywać się w pośpiechu. Daj sobie czas i oglądaj teren, na którym będzie powstawać Twój ogród. Wszystko co zaobserwujesz nanoś cierpliwie na mapę, aż uzyskasz pełen obraz miejsca, w którym powstanie Twój ogród. Ważne jest, aby dobrze się bawić w trakcie planowania swojego nowego ogrodu i odczuwać płynącą z tej pracy przyjemność.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*