Prosty sposób na cienisty zakątek wypoczynkowy w ogrodzie.

Ogród to miejsce, gdzie niemal o każdej porze roku można odpocząć i zrelaksować się. Jednocześnie nie trzeba oddalać się od domu i wszystko ma się pod ręką m.in. toaletę, jedzenie czy prąd. Jedyną wadą wypoczywania na łonie natury z dala od domu jest właśnie to, że zwykle mamy utrudniony dostęp do łazienki, prowiantu i innych wygód. Dobrze zaprojektowany ogród może stać się najlepszym przyjacielem, dzięki któremu wypoczywanie nabierze zupełnie nowego wymiaru.

Czy cień w ogrodzie jest pożądany?

Z pewnością latem, kiedy temperatura sięga zenitu i nie da się wytrzymać w domu cienisty zakątek będzie najlepszym sposobem, aby uciec od upału. Dlatego warto zwrócić uwagę na takie miejsce podczas projektowania ogrodu, bo jeśli go zabraknie to nie będzie gdzie latem schować się przed gorącem. Wbrew pozorom w miejscu gdzie jest cień też mogą rosnąć różnego rodzaju rośliny, więc zakątek na wypoczynek wcale nie musi być nudny!

Jak szybko i tanio stworzyć cieniste miejsce w ogrodzie?

Wystarczy zlokalizować gdzie rośnie największe drzewo, które będzie dawało najwięcej cienia. Wtedy to właśnie tam warto zaprojektować ciekawy zakątek wypoczynkowy na upalne dni. Naturalna zasłona stworzona z korony drzewa będzie dawać upragniony cień, a przy okazji podczas wiatru dodatkowo schłodzisz się dzięki zawirowaniom powietrza stworzonym przez liście rosnące na drzewie. Jednak sam cień to nie wszystko. By wygodnie odpocząć warto zainwestować w wygodne fotele oraz stolik. W niektórych sklepach są gotowe zestawy wypoczynkowe na przykład z wikliny. Świetnie sprawdzają się na dworze, bo są odporne na warunki atmosferyczne, zarówno upalne słońce, jak i deszcz. Jeśli lubisz schłodzić się w wodzie to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w wymarzonym zakątku postawić dmuchany basen. To świetny pomysł nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Zabawa w wodzie pozwoli szybko schłodzić organizm, a w przypadku najmłodszych sprawi, że będą zmęczeni i później pójdą szybciej spać, co dla rodziców nie jest bez znaczenia.

Jakie rośliny lubią cień?

Zakątek w ogrodzie bez kwiatów i krzewów to jak akwarium bez wody. Dlatego warto posadzić rośliny, które będą prawidłowo rosnąć przy mniejszym dostępie do światła. Są to na przykład hortensje, rododendrony, paprocie, konwalie, a także pnącza m.in. bluszcz i barwinek. Jak widać wybór roślin jest naprawdę spory, a to jeszcze nie wszystkie, które sprawdzają się w miejscach o mniejszym nasłonecznieniu. Rododendrony są naprawdę prześliczne, ale sadząc je trzeba być przygotowanym, że nie od razu zakwitną. Potrzebują około dwóch lat, aby w pełni się rozwinąć. Natomiast konwalie kwitną w maju i czerwcu, a później prezentują się tylko jako zielone liście. Trzeba wziąć to pod uwagę, aby ewentualnie po sezonie zagospodarować obszar po konwaliach innymi roślinami. Można tez pomyśleć o stworzeniu skalniaka, który będzie wyglądał naprawdę efektownie. Warto wprowadzić oświetlenie solarne, nawet w cienistym zakątku lampki powinny naładować się w ciągu dnia i wieczorem będą dawać delikatne światło, co sprawi, że miejsce w ogrodzie będzie wyglądało naprawdę romantycznie i nie ma wtedy potrzeby przeciągania w to miejsce prądu.

Co zrobić kiedy nie mamy wokół domu dużego drzewa, które dawałoby cień?

Wtedy warto zastanowić się nad zakupem namiotu, albo stworzeniem zadaszenia w postaci altanki z drewna. Oba pomysły są dobre, pierwszy jest na pewno zdecydowanie tańszy i dodatkowo namiot można w każdej chwili zdemontować. Dzięki temu istnieje możliwość, że jeśli będziemy chcieli postawić go w innym miejscu to nie będzie z tym żadnego problemu. Natomiast drewniana altanka jest znacznie bardziej odporna na warunki atmosferyczne, ale nie da się jej szybko zdemontować i koszt stworzenia takiego zakątka to co najmniej kilkaset złotych. Jednak jeśli ktoś posiada zdolności stolarskie to może kupić materiał i samodzielnie zbić werandę z zadaszeniem, która stanie się wspaniałym schronieniem na upalne dni. To z pewnością obniży koszt, dodatkowo przy własnym wykonaniu można samemu wybrać rodzaj drewna a także zaprojektować wygląd tak, aby był dla nas jak najbardziej funkcjonalny. Taka altanka będzie dumą pana domu i stanie się niepowtarzalną ozdobą. Jednocześnie na pewno nie dosięgną nas w niej żadne promienie słoneczne. By jeszcze lepiej zadbać o klimat warto wyposażyć takie miejsce w latarenki na świece, które wieczorami będą dawać ciepłe światło oraz koce, które podczas zimniejszych wieczorów ochronią przed chłodem.
Tak wyposażony kącik zapewni wygodę i komfort w każdych warunkach.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*