Dlaczego warto wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków, to przede wszystkim komfort, troska o ekosystem i oszczędność. Koszty eksploatacji takiej oczyszczalni są niskie a jej praca bezobsługowa. Aby wybrać odpowiednią trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Dzięki tej wiedzy wybudujesz przydomową oczyszczalnię ścieków, która będzie ci dobrze służyła przez wiele lat.
Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków i jaki jest jej koszt
Do niedawna bardzo popularnym rozwiązaniem było tak zwane szambo. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest o wiele lepszym, tańszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Przed wybudowaniem takiej oczyszczalni musisz wiedzieć co i gdzie zgłosić według Prawa Budowlanego. Ma na to wpływ wydajność oczyszczalni. Takie zgłoszenie musi też zawierać mapę lokalizacyjną oczyszczalni. Powinna ona znajdować się minimum 2 m od granic działki, 15 m od studni, 3 m od drzew i 0,8 m od kabli energetycznych. Do stworzenia przydomowej oczyszczalni nie potrzebujesz fachowca! Jeśli jesteś typem złotej rączki, majsterkowicza – możesz z powodzeniem samodzielnie przygotować i stworzyć przydomową oczyszczalnię. W wielkim skrócie należy:
- Przygotować odpowiedni wykop dla zbiornika
- Ustabilizować zbiornik
- Rozprowadzić drenaż
- Zamontować wyloty wentylacyjne
- Zamontować instalację elektryczną
- Zadzwonić po fachowca, który posiada uprawnienia do rozruchu oczyszczalni
Jeśli jednak brzmi to dla ciebie jak czarna magia, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Istnieją trzy rodzaje oczyszczalni: drenażowe, roślinne i biologiczne.
Oczyszczalnie drenażowe – możesz wybrać technologię wykorzystującą drenaż rozsączający dzięki której ścieki są wstępnie oczyszczane, a następnie trafiają do poletka filtracyjnego. Druga technologia działa podobnie, ale jest polecana dla posiadaczy działek o gorszej przepuszczalności. W tym wypadku gleba usuwana jest na głębokości 1,5 m a w jej miejscu montuje się filtr żwirowy lub piaskowy.
Oczyszczalnia roślinna – która do oczyszczania ścieków wykorzystuje rośliny, w których korzeniach znajdują się bakterie, które zajmują się tym procesem. Jest to najmniej popularny rodzaj przydomowej oczyszczalni.
Oczyszczalnia biologiczna – tutaj ścieki rozkładane są na osad, za pomocą mikroorganizmów, które tego dokonują.
Każda technologia oczyszczania będzie różniła się ceną. Ceny poszczególnych rodzajów oczyszczalni wahają się w następujący sposób:
- oczyszczalnia drenażowa, to koszt od około 7000 zł do 10000zł,
- oczyszczalnia roślinna, to koszt zaczynający się od 15000zł,
- za oczyszczalnię biologiczną zapłacisz ponad 11000zł,
Ceny zawierają w sobie już koszty montażu przydomowej oczyszczalni.
Podsumowanie
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to inwestycja, którą warto podjąć. Jest to dużo lepsze, tańsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie niż szambo. Przydomowa oczyszczalnia ścieków, to także ogromny komfort. Koszt tego typu inwestycji zwraca się już po około trzech latach, a więc dosyć szybko. Cena urządzenia i jego montażu nie powinna więc działać zniechęcająco. Dla komfortu i oszczędności, a także ekologii warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków, której koszty zwrócą ci się w krótkim czasie od dokonania inwestycji. Przydomowa oczyszczalnia ścieków nie zajmuje dużo miejsca i nie musi odstraszać swoim wyglądem. Jeśli wokół niej odpowiednio zagospodarujesz teren, jej widoczne elementy będą współgrać z wystrojem twojego ogrodu.