Rattan – co to jest, jego wady i zalety.

Rattan to materiał, który jest wyrabiany z Rotangu czyli z winorośli palmowej, która pochodzi z wielu gatunków palm. Roślina ta ma wiele zastosowań produktowych, gdyż używa się jej nie tylko w branży meblarskiej, ale też instrumentalnej (np. perkusjonalia) czy sportowej (np. przyrządy używane w sztukach walki). Meble rattanowe są wyplatane od setek lat, a co roku technologia ich produkcji jest coraz lepsza, co skutkuje coraz większą wytrzymałością produktów wykonanych z tego surowca. W tekście tym zostaną przedstawione największe zalety tego materiału i nie tylko.

Jak wygląda proces produkcyjny mebli i przedmiotów z rattanu?

Meble rattanowe to ponadczasowa propozycja dla każdego, który lubi wytrzymałe produkty. Dodatkowym atutem tego typu produktów jest ich bio pochodzenie, co znacznie zmniejsza ślad węglowy związany z ich produkcją. Meble plecione powstają zazwyczaj z witek wierzbowych lub z winorośli palmowej. Oba te produkty właściwie nie różnią się metodą wyplatania i uelastyczniania.
Witki rattanowe poddawane są wysokim temperaturom. To właśnie para i wysoka temperatura sprawiają, że materiał staje się podatny na zginanie. Dzięki temu nie będzie on łamał się w trakcie produkcji, a wręcz będzie współpracował z wytwórcą przy nadawaniu kształtu nowemu produktowi.
Cykl produkcji przy technorattanie wygląda podobnie. Jednak meble z tego typu są wykonane z wysokiej jakości plastiku polipropylenowego, który ma wysokie właściwości plastyczne w wysokich temperaturach. Jednak, jeśli zależy nam na ekologii to zdecydowanie mniej śladu zostawi naturalny rattan niż odpowiednik z tworzywa sztucznego.

Jakie są zalety rattanu?

Meble rattanowe i przedmioty wykonane z tej rośliny są niezwykle wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Pogoda w Polsce jest niezwykle kapryśna i przy naszym klimacie meble tego typu sprawdzą się najlepiej. Ponadto dzięki głębokiej konserwacji impregnatem witki nie odkształcają się i przez wiele lat będą służyć na tarasie, w domu lub ogrodzie.
Dodatkowym atutem mebli rattanowych jest ich ponadczasowość. Nawet jeśli niektóre elementy zmienią się to klasyczność mebli tego typu jest tak silnie zakorzeniona w wielu stylach, że pozostają one niezmiennym elementem dekoracyjnym.
Ponadto meble z tego materiału, dzięki obłym kształtom są niezwykle wygodne i trwałe. Winorośl palmowa charakteryzuje się długowiecznością, więc zdecydowanie polecane są osobom, które mają na względzie zakup produktu, który będzie używany przez wiele lat.
Największą uwagę przyciąga jednak różnorodność w możliwościach wyboru. Od kilku lat niezwykłą popularnością cieszą się całe zestawy przeznaczone do użytku zewnętrznego, które co sezon wymagają tylko niewielkiego oczyszczenia i przygotowania na wiosnę i lato. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł wybrać

Czy rattan posiada jakieś wady?

Zakup mebli rattanowych to decyzja, z którą wiążemy się na wiele lat. Jeśli lubimy częste zmiany i chcemy by nasz ogród co kilka lat wyglądał inaczej to zdecydowanie tego typu meble nie są dla nas. Jednakże ma to swój plus w postaci zakupu, który nie zużyje się po jednym sezonie i będzie cieszyć nasze oko przez kilka sezonów.
Dodatkowym minusem jest zapewne cena mebli i produktów z rattanu. Nie są to tanie rzeczy. Jednak jeśli zależy nam na jakości to nie należy oszczędzać na niej. Kupowanie tańszych mebli rattanowych to zdecydowane umniejszanie projektowi ogrodu, który w naszych oczach zazwyczaj jest i powinien być doskonały na co dzień.
Znacznym utrudnieniem dla niektórych może być konieczność konserwacji za pomocą preparatów chroniących rattan przed wypaczeniem. Nie jest to konieczne, jednak zazwyczaj producent zaleca zakup dedykowanego specyfiku, który zabezpieczy nasze meble przed ewentualnymi uszkodzeniami. Nie musimy jednak tego robić, gdy widzimy, że rattan jest w dobrym stanie. Tyczy się to szczególnie materiału używanego w domach czy oranżeriach, gdzie nie jest narażony na zmienne warunki atmosferyczne.

Rattan to niezwykły materiał o wielu właściwościach, które są doceniane coraz bardziej. Z roku na rok coraz większa ilość sprzedawców i producentów ma w swojej ofercie do wyboru coraz to nowsze propozycje produktowe pod względem designu, co pozwala na utrzymanie popularności tego typu mebli. Rynek polski dzięki swojej otwartości na nowości ma niezwykle obszerną ofertę, a to zapewne zadowoli również osoby, które są zainteresowane wspieraniem rodzimych wytwórców i firm.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*