Coraz częściej zdarza się, że urządzamy taras na wzór salonu. Decydujemy się na komplet mebli wypoczynkowych lub pełnowymiarowy stół z kompletem krzeseł. Wśród mebli oraz innych gadżetów poprawiających funkcjonalność tarasu czy balkonu coraz większą popularnością cieszy się technorattan. Zdobył już wielu zwolenników, choć dla niektórych nadal może brzmieć tajemniczo.
Czym jest technorattan?
Technorattan to tworzywo sztuczne mogące występować także pod nazwami eko-rattan, rattan syntetyczny czy sztuczny rattan. Do jego produkcji wykorzystuje się włókna polietylenowe HPDE lub poliuretan. Jest to tworzywo do złudzenia przypominające naturalny rattan wykorzystywany do produkcji mebli ogrodowych. Przy porównaniu tych dwóch materiałów za technorattanem mocno przemawiają jego właściwości. Jest on niezwykle wytrzymały oraz odporny na czynniki zewnętrzne.
Decydując się na technorattan, nie trzeba się obawiać produkcji masowej, z którą mogą kojarzyć się tworzywa sztuczne. Meble oraz inne produkty wyplata się ręcznie tak jak przy użyciu naszej rodzimej trzciny. Dzięki temu każdy produkt jest wyjątkowy oraz wykonany z dbałością o detale. Meble ogrodowe z technorattanu wyplatane są na stelażach stalowych lub aluminiowych. Na rynku dostępnych jest wiele opcji różniących się kolorystyką oraz fakturą. Wyróżnić można przede wszystkim trzy rodzaje plecionki, jakie wykonuje się z technorattanu: płaską, półokrągłą oraz okrągłą. Plecionka płaska wykonywana jest ze spłaszczonych włókien. Jest najpowszechniejsza, ponieważ jej wykonanie zajmuje najmniej czasu, a jej cena jest najniższa. Plecionka półokrągła doskonale imituje rattan. Jej wykonanie wymaga zużycia większej ilości materiału, więc cechuje się jeszcze większą wytrzymałością. Z kolei okrągły splot uchodzi za ekskluzywny, a co za tym idzie, jest najdroższy. Imituje nie tylko rattan, ale nawet wiklinę.
Co wykonuje się z technorattanu?
Niewątpliwie najpopularniejszymi produktami tworzonymi z technorattanu są meble ogrodowe. Ich oferta jest bardzo szeroka. Można znaleźć komplety wypoczynkowe obejmujące sofy, narożniki, fotele, stoliki kawowe, leżaki, jak również wysokie stoły oraz krzesła. Jest to materiał, z którego wykonuje się także osłony na donice lub skrzynie oraz maty ogrodowe doskonale sprawdzające się na tarasach, balkonach, a nawet na ogrodzeniu. Dzięki właściwościom technorattanu zapewniają prywatność w przypadku gęstej zabudowy, a także chronią przed silnym słońcem czy wiatrem. Dzięki szerokiej ofercie produktów wykonywanych z eko-rattanu możemy wszystkie elementy naszego tarasu dobrać tak, by doskonale ze sobą współgrały i tworzyła spójną, przytulną przestrzeń.
Wady i zalety technorattanu
Prawdopodobnie nie ma materiału, który zdołałby zaspokoić oczekiwania wszystkich. Wśród wielu właściwości i zastosowań można znaleźć słabszy punkt lub parametry, które nie odpowiadają naszym osobistym preferencjom.
Wady technorattanu:
- produkty wykonane z technorattanu mają wysoką cenę,
- technorattanu nie da się pomalować, dlatego nie mamy możliwości odświeżenia mebli poprzez zmianę koloru.
Zalety technorattanu:
- produkcja technorattanu jest w pełni bezpieczna dla środowiska, a sam materiał po wyeksploatowaniu może zostać poddany całkowitemu recyklingowi,
- jest elastyczny, dzięki czemu nie ulega uszkodzeniom oraz wytrzymuje duże obciążenia, a jego trwałość określa się nawet jako 15 lat,
- jest odporny na wpływ promieni słonecznych – nie odbarwia się, nie odkształca ani nie nagrzewa,
- jest wodoodporny, dzięki czemu nie wymaga przykrywania w czasie opadów,
- jest odporny na zabrudzenia, nawet plamy po winie można z usunąć przy pomocy wody,
- jest niezwykle lekki, a prawdziwy ciężar mebli zależy od stelażu, na jakim są wykonane.