Woda w ogrodzie ozdobnym: Tworzenie oczek wodnych, fontann i strumieni, które dodają harmonii i świeżości ogrodowi

Woda w ogrodzie – inspirujące rozwiązania

Ogród zajmujący centralne miejsce w dzisiejszych czasach jest miejscem idealnym na relaks i odpoczynek. Woda może pomóc dodatkowo to podkreślić. Oczka wodne, fontanny i strumienie, to tylko niektóre z elementów, które mogą dodatkowo dodać harmonii i świeżości ogrodowi. Można je umieścić zarówno w dużych jak i mniejszych przestrzeniach. Jak więc stworzyć wodny raj w swoim ogrodzie?

Woda w ogrodzie – planum, technologia, wygląd

Tworzenie oczek wodnych, fontann i strumieni to proces, który wymaga planowania, wiedzy technicznej i umiejętności artystycznych. Co uwzględnić planując? Przede wszystkim wielkość przestrzeni, zasilanie wodne i energię elektryczną, ukształtowanie terenu, interesujące elementy krajobrazu oraz upodobania swoje i domowników.

Oczko wodne

Oczko wodne to idealne rozwiązania dla mniejszych ogrodów. Jak stworzyć oczko wodne? Najważniejszą rzeczą jest wybór miejsca. Powinno ono być dobrze nasłonecznione i w równej odległości od domu lub innych obiektów. Następnie należy wykopać dziurę, która powinna być co najmniej 80 centymetrów głęboka. Na dno trzeba położyć folię wodoszczelną, a dookoła przemycić kamienie lub materiał sztuczny.

Fontanny

Fontanny to najbardziej efektowny środek wykorzystywany w projektach ogrodowych. Mogą być osadzone w oczkach wodnych lub stanowić oddzielny element w ogrodzie. Jakie najpiękniejsze fontanny są w Polsce? M.in. Ogród Saski w Warszawie, Łazienki Królewskie czy Zamek Łańcut.

Strumienie

Strumienie są najbardziej romantycznym elementem jakie można wykorzystać w ogrodzie. Spowalniając pracę w ogrodzie i słuchając szumu wody stają się idealnym miejscem do relaksu. Jak wykonać strumień w swoim ogrodzie? Przede wszystkim trzeba wybrać miejsce, w którym woda może spływać w kierunku, jaki chcemy. Należy wykopać rów o pożądanym kształcie i nachyleniu. Na koniec dodać kamienie i roślinność wokół, aby stworzyć harmonijne otoczenie.

Podsumowanie

Dodanie wody do ogrodu stanowi doskonały sposób na uatrakcyjnienie przestrzeni i wzbogacenie wizualnego charakteru ogrodu. Oczka wodne, fontanny i strumienie to tylko kilka z elementów, które można wykorzystać, aby stworzyć idealny wodny raj. Właściwe zaplanowanie oraz zastosowanie elementów technicznych pomagają w utworzeniu takiego ogrodu, który zachęcał będzie do relaksu i wypoczynku.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*