Zalety i wady ogrodów zimowych

Ogrody zimowe, czyli oranżerie, są bardzo popularnym rozwiązaniem i cieszą się dużym podziwem wśród odwiedzających. Dobrze urządzone potrafią być naprawdę wspaniałe i wyjątkowe. Ogrody takie, jak zresztą każde inwestycje, posiadają swoje wady oraz zalety. Co jednak przeważa? I czy w związku z tym warto pokonać ukazujące się trudności i zająć się budową?

Oranżerie nie są wcale żadną nowością i były popularne już w XVI wieku. Miały oczywiście bardzo praktyczne zastosowanie, bo służyły do tego, by zabezpieczać przed mrozem rośliny cytrusowe. Zawdzięczają temu swoją nazwę, która początkowo brzmiała- pomarańczarnie. Ogrody takie świadczyły o prestiżu i pozwalano sobie na nie tylko w sferach najwyższych. Były przeznaczone dla królów oraz książąt. Wraz z upływem czasu koszty produkcji malały i w końcu pozwalać sobie na nie mogła także szlachta. Można powiedzieć, że pewne kwestie nie zmieniły się do dzisiaj, bo posiadanie ogrodów zimowych wciąż wiąże się ze sporymi kosztami i pozwolić sobie na nie mogą raczej osoby zamożne. Nie zmienia to jednak faktu, że oranżerie stają się ponownie bardzo popularne i coraz więcej osób decyduje się na ich budowę.

Ogród zimowy – co to jest?

Kluczowym pytaniem jest to, czym są w właściwie ogrody zimowe i jakie warunki potrzebne są do spełnienia, by można bez cienia wątpliwości powiedzieć, że taki z takim ogrodem mamy do czynienia? Są to konstrukcje, których profile tworzone są z drewna, aluminium a także z PCV. Całość natomiast jest szklana, przez co bardzo często mylona jest ze szklarniami ogrodowymi, co jest oczywiście sporym błędem, bo to dwie różne budowle. Zimowe ogrody służą głównie do rekreacji oraz wypoczynku. Rzecz jasna, mogą przypominać nieco szklarnie ze względu na to, że można także hodować w nich rośliny. Rośliny każdego typu, od tych standardowych po przeróżne egzotyczne, które w normalnych warunkach miały by wielkie trudności wzrostu w naszym klimacie. Dlatego właśnie ogrody tego typu są tak kuszącym rozwiązaniem. Może poczuć się w nich jak na egzotycznych wakacjach nie ruszając się z domu ani na krok.

Zalety ogrodów zimowych

Jedną z ważniejszych zalet posiadania takich ogrodów jest to, że nasi goście będą prawdopodobnie zachwyceni podczas odwiedzin naszego domu i będziemy mogli razem z nimi spędzić w środku miło czas. Z pewnością fakt tak egzotycznego miejsca zostanie przez nich doceniony i będą chcieli odwiedzać nas częściej, w czym nie ma oczywiście niczego dziwnego, bo ogrody potrafią być zachwycające.

Dużą zaletą jest także to, że posiadanie owych ogrodów sprawia, szczególnie w przypadku ogrodów całorocznych, do zwiększenia powierzchni użytkowej naszych domów. Do środka możemy wprowadzić nawet meble i traktować wtedy ogród jako przedłużenie salonu albo osobne, niezależne pomieszczenie służące głównie oczywiście do odpoczynku. Nie jest wykluczone również traktowanie ogrodu jako miejsca służącego do pracy. Z całą pewnością praca w takich warunkach jest bardzo komfortowa, wokół egzotycznych roślin i zadziwiającego klimatu, wszystko wydaje się prostsze i przyjemniejsze. Jeśli zaś prowadzimy w domu firmę, ogród może stać się pomieszczeniem, w którym będziemy przyjmowali naszych kontrahentów, dzięki czemu nasza domowa prywatność nie zostanie zakłócona, a my będziemy traktowani z większą estymą, ponieważ ogrody zimowe są miejscami posiadającym wysoki prestiż.

Dzięki budowie oranżerii możemy cieszyć się namiastką lata nawet zimą, co na pewno poprawi nasze samopoczucie i pozwoli na zmaganie się z trudami życia z większą skutecznością. Szczególnie kiedy mamy świadomość tego, że w środku możemy hodować przeróżnego rodzaju egzotyczne rośliny- momentami możemy poczuć się więc jak na wymarzonych wakacjach.
Jednak aby w pełni cieszyć się naszą oranżerią, powinniśmy zlecić jej zaprojektowanie wysokiej klasy profesjonaliście. Jest bowiem kilka czynników, które wpłyną na to, czy będzie to ogród naszych marzeń, który dostarczy nam samych przyjemności i nie spowoduje wystąpienia nowych zmartwień. Nie jest to bowiem rola oranżerii, która ma w pierwszej kolejności pozwolić nam na odpoczynek i sprawić, że każdy kolejny dzień będziemy witali z uśmiechem na ustach.

Najważniejsze w budowie zimowego ogrodu wydaje się użycie wysokiej jakości oszklenia, które będzie cechowało się jak najwyższym poziomem chłonięcia promieni słonecznych oraz niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Dopilnujmy, aby tak właśnie się stało, bo bez tego efekt końcowy nie będzie zadowalający. Dużym plusem jest także to, że nie będziemy potrzebowali pozwolenia na budowę, jeśli oranżeria nie będzie przekraczała 25 metrów kwadratowych oraz jeśli na każde 500 metrów kwadratowych działki nie wybudujemy więcej niż dwa ogrody.

Wady ogrodów zimowych

Niestety, istnieją także wady, które sprawiają, że postawienie i utrzymanie ogrodów zimowych wcale nie jest aż tak proste. Jedną z nich jest to, że ogrodom tego typu należy poświęcać naprawdę sporo uwagi. Szczególnie wtedy, kiedy zdecydujemy się na posiadanie wymagających roślin, które będą wyglądały zapewne przepięknie, ale będą potrzebowały stałej opieki, na co nie zawsze będziemy mieli przecież czas oraz chęci. Dlatego właśnie ogrody zimowe nie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które dużo podróżują i które zostawiają swoje domy bez opieki. Miejsca te potrzebują stałej obecności człowieka i bez niego mogą nie przetrwać. Sporym minusem wydaje się także koszt całego przedsięwzięcia, które wiążą się z budową oraz utrzymaniem ogrodu. Dlatego więc oranżerie są przeznaczone dla osób, które posiadają sporo gotówki oraz można ich traktować jako pasjonatów.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*