W dzisiejszych czasach hitem w zagospodarowaniu ogrodów są skalniaki. To idealne rozwiązanie na tereny trudne do zagospodarowania, a jednocześnie wyglądające estetycznie. Skalniaki są doskonałym pomysłem na wyodrębnienie stref relaksu w ogrodzie oraz podkreślenie walorów krajobrazowych.
1. Zioła – doskonały wybór na skalniak
Jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny wybrać do Twojego skalniaka, to zioła na pewno powinny znaleźć się na liście Twoich propozycji. Zioła to rośliny, które łączą w sobie piękny wygląd i przyjemny zapach. Co więcej, wiele z nich wykazuje działanie lecznicze, kulinarnie oraz kosmetyczne.
2. Które zioła na skalniaku wybrać?
Aby Twój skalniak wyglądał pięknie oraz był funkcjonalny na co dzień, warto wybrać takie rośliny, które cieszą oko swoim wyglądem, ale jednocześnie są łatwe w pielęgnacji. W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele odmian ziół, z których można stworzyć piękny i harmonijny wizualnie ogród skalny.
– Bazylia – wykorzystaj ją jako roślinę okrywową, ale także na przykład do wypieku pysznych pizz.
– Oregano – pięknie wygląda w zestawieniu z lawendą i skalicą.
– Rozmaryn – idealny do nasadzeń w roztworach ziemi wapiennej. Pięknie wygląda w zestawieniu z szałwią, tymiankiem i innymi ziołami.
– Mięta – pięknie rośnie na skalniaku, a jej listki wspaniale sprawdzą się w kuchni do wyrobu herbat oraz do sporządzania orzeźwiających napojów.
3. Jak pielęgnować zioła na skalniaku?
Zioła to rośliny łatwe w pielęgnacji, jednak mają jednak swoje wymagania. Ważne jest, aby przede wszystkim nie przesuszać gleby. Zioła uwielbiają także słońce, dlatego warto je sadzić w miejscach, gdzie jest ono dostępne przez większą część dnia. Należy również pamiętać o systematycznym podlewaniu, ale też o przycince roślin, aby nie naruszają się one nawzajem.
4. Kreatywność w doborze roślin
W doborze roślin do skalniaka ważna jest kreatywność. Można zestawiać różne gatunki i odmiany ziół, aby uzyskać ciekawe kompozycje. Warto również pamiętać, że skalniak nie musi być ograniczony tylko do ziół. Dobrze wyglądają na nim także rośliny o ozdobnych liściach, jak np. szałwia purpurowa czy też cebulki kwiatowe, jak np. krokusy czy hiacynty.
5. Podsumowanie
Łączenie roślin ziołowych na skalniaku to ciekawy i oryginalny pomysł na aranżacje ogrodowe. Zioła to nie tylko piękne rośliny, ale także przydatne w kuchni oraz leczniczo. Dzięki zastosowaniu ich na skalniakach, można stworzyć niezapomniany klimat i zaprosić do niego odwiedzających do korzystania z ich specyficznych aromatów i właściwości.