Zioła w ogrodzie jako ozdoba: Kombinacje roślin ziołowych i ozdobnych, które nadają ogrodowi estetyczny wygląd

Zioła w ogrodzie – jak wykorzystać je jako ozdobę?
Ogród pełen ziół to nie tylko miejsce dla kulinarnych eksperymentów, ale również ozdoba dla naszego domu. Rośliny ziołowe wyglądają pięknie, a ich charakterystyczny zapach dodaje uroku całej aranżacji ogrodowej. Jakie zioła wybrać i jak je połączyć, aby stworzyć efektowną dekorację?

1. Zioła ozdobne – co warto mieć w ogrodzie?
Wśród ziół ozdobnych możemy wyróżnić m.in. lawendę, miętę, rozmaryn, szałwię, tymianek i melisę. Każde z tych ziół ma niepowtarzalny kształt liści i piękny kwiatostan. Laewendy mogą być osadzone wzdłuż alejek, w pobliżu altany lub pergoli. Rozmaryn świetnie prezentuje się na skalniakach, a mięta na rabatach w pobliżu altanki.

2. Jakie połączenia ziół i kwiatów są efektowne?
Połączenie ziół i kwiatów to doskonały pomysł na ozdobienie ogrodu. Zioła doskonale komponują się z lawendą, jasnotą, ale również z chabrami i daliami. Wybierając zioła należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na ich kolorystykę, kształt liści i kwiatów. Kolorowa tapeta ziół wokół rabatek z kwiatami na pewno przyciągnie uwagę.

3. Drobne zioła – ozdoba na balkonie
Również na balkonie można umieścić pojemniki z drobnymi ziołami. Natka pietruszki, bazylii, szczypiorek czy tymianek wyglądają pięknie, a ich zapach będzie czarował mieszkańców i gości. Można również postawić małą doniczkę zioła na parapecie okna w kuchni.

4. Zielone ściany i żywopłoty
W ofercie kwiaciarni można znaleźć zioła w doniczkach, które idealnie sprawdzą się na zielonej ścianie lub żywopłocie. W ten sposób ozdobimy nawet niewielki ogródek, a przy tym będziemy mieli aromatyczne zioła w zasięgu ręki.

5. Zioła a przyciąganie owadów
Zioła nie tylko pięknie wyglądają, ale również przyciągają owady, które zapylają kwiaty. Możemy również zasadzić zioła, które przyciągną biedronki, które zjadają mszyce i szkodliwe insekty. Warto więc zadbać o to, aby w naszym ogrodzie znalazły się różne gatunki roślin ziołowych.

Podsumowanie
Zioła to idealny dodatek do każdego ogrodu. Ich różnorodność pozwala na stworzenie niepowtarzalnej aranżacji, która będzie zachwycała nie tylko nas, ale również gości. Rośliny ziołowe to nie tylko ozdoba, ale również pomoc w kuchni czy w leczeniu chorób. Dlatego warto zadbać o to, aby w naszym ogrodzie znalazły się zioła.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*