Jak zrobić meble z palet – pomysł na ekologiczne wyposażenie tarasu i ogrodu

URBANA – Tak nazywa się popularny trend polegający na wykorzystaniu drewnianych palet. Chcesz upiększyć swój dom, taras lub ogród prawdziwymi meblami stworzonymi przez Ciebie i w dodatku wspierając ekologię? Spróbuj z paletami! Jeśli chcesz wypróbować ten trend, ale nie wiesz jak się do tego zabrać – mamy nadzieję, że ten artykuł okaże się pomocny i pomoże w wypróbowaniu paletowych projektów.

Potocznie zwane palety to drewniane konstrukcje drewniane służące głównie do transportu towarów, które najczęściej są wyrzucane zaraz po użyciu. Jednak ostatnio coraz bardziej popularne stają się pomysły, aby nadać im drugie życie i wykorzystać w sposób kreatywny. Potrzebujesz tylko trochę wolnego czasu, odrobinę cierpliwości i wyobraźni, aby stworzyć piękne wyposażenie do ogrodu, tarasu czy balkony w oryginalny sposób i z naprawdę niskim nakładem pieniężnym.

Po pierwsze trzeba zaznaczyć, że palety są zwykle wykonane z surowego drewna, więc istnieje duże ryzyko zniszczenia przez narażenie na działanie warunków zewnętrznych. Z tego powodu przed wykonaniem mebli ogrodowych musimy potraktować je odpowiednimi produktami i w odpowiedni sposób zaimpregnować. Oczywiście przedtem warto zetrzeć powierzchnię papierem ściernym lub szlifierką do drewna, aby wygładzić powierzchnię i pozbyć się wystających wiórów.

Dopiero po wygładzeniu oraz impregnacji możemy przystąpić do malowania palet na wybrany kolor.

STÓŁ

Jest to najłatwiejszy paletowy projekt, a najszybszym rozwiązaniem jest po prostu ułożenie na sobie dwóch lub więcej palet (w zależności od preferowanej wysokości stołu), a następnie zabezpieczenie jest za pomocą śrub lub odpowiedniego kleju. Ciekawym pomysłem jest ułożenie na górnej warstwie szklanej szyby, która nada niesamowitego charakteru i ułatwi użytkowanie mebla.

SOFA / KANAPA

Wykonanie projektu kanapy za pomocą palet jest przedsięwzięciem nieco bardziej skomplikowanym niż wcześniej proponowany stół. Zaczynamy podobnie, gdyż ustawiamy stos palet, jednak tutaj konstrukcja powinna być wyższa i należy pamiętać o uwzględnieniu także oparcia, które mogą tworzyć jedna lub dwie palety ustawione pionowo. Po zakończeniu projektu warto zaopatrzyć się w miękkie poduszki i wyłożyć nimi siedzisko wraz z oparciem.

PUFA

Mniejszą opcją na miejsce do siedzenia jest pufa – idealna na przyjemnego drinka ze znajomymi na świeżym powietrzu. Aby taką pufę wykonać, wystarczy ułożyć palety jedna na drugiej, odpowiednio przymocować do siebie i na koniec ozdobić miękkimi poduszkami w wybranym kolorze.
Powyższe projekty można ze sobą dowolnie łączyć i organizować przestrzeń ogrodu w kreatywny sposób, tworząc relaksujący i przytulny kącik na świeżym powietrzu. Ponadto sama świadomość, że robimy coś dobrego dla planety jest już samo w sobie nagrodą. Recykling palet jest jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie liczby wycinanych drzew oraz odpadów trafiających na wysypiska śmieci.

ŁÓŻKO DLA KOTA

Dlaczego nie pomyśleć także o naszych pupilach? Przecież Twój kot też ma potrzeby i na pewno ucieszy się z nowego legowiska. A do tego projekt ten jest niesamowicie prosty do wykonania – potrzebujemy tylko jednej palety. Największa część to urządzenie jej tak, aby była miękka i wygodna. Po impregnacji, starciu szorstkiej warstwy i pomalowaniu, można włożyć tam kocyk i poduszkę, a nawet podpisać miejsce imieniem pupila. I gotowe! Gdy Ty będziesz siedzieć ze znajomymi na paletowej kanapie, Twój kot może sobie spać na swojej własnej paletowej sofie.

PÓŁKI I REGAŁ ZEWNĘTRZNY

Nie wszystko musi być niesamowicie praktyczne – warto pomyśleć o samej estetyce. Umieść swoje ulubione ozdoby i dekoracje ogrodowe na pięknym i niepowtarzalnym regale, który może zostać wykonany używając zaledwie kilku palet. Takie miejsce może także posłużyć za barek i miejsce, gdzie ustawimy alkohole podczas letniej imprezy na świeżym powietrzu.

DONICE NA KWIATY I ROŚLINY

Pojedyncza paleta może posłużyć jako osłonka lub nawet sama doniczka na rośliny i kwiaty. Jednak w tym przypadku należy unikać palet, które poddane zostały obróbce bromkiem metylu, gdyż ten może mieć niekorzystny i szkodliwy wpływ na rośliny i ekosystem. Ponieważ wiele palet jest wyrzucanych po wysłaniu ich w całym kraju, a nawet na całym świecie, nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, co dokładnie było wysyłane i przechowywane w tych paletach, a takie w konsekwencji mogą przenosić szkodliwe chemikalia, które okażą się szkodliwe dla roślin, jeśli będziemy chcieli posadzić je w takiej palecie.

LATARNIE I LAMPIONY

Można w palecie umieścić także lamkę, bądź świeczkę i zawiesić nad stołem w ogrodzie. Nadadzą niesamowity klimat, a ciepłe światło ociepli każdy chłodny wieczór w ogrodzie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*